Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Linka 112 má dnes svůj den

Téměř každý den je v kalendáři něčemu věnován. Ten dnešní je od roku 1993 Světovým dnem nemocných a posledních 7 let také Evropským dnem linky 112.

Rada Evropských společenství v roce 1991 zareagovala na narůstající pohyb lidí mezi jednotlivými členskými státy a rozhodla o zavedení jednotného evropského čísla tísňového volání. Vybráno bylo číslo 112, které až do roku 1998 sloužilo v České republice k informacím o přesném čase.

V prvních letech byla tato tísňová linka dostupná pouze z mobilních telefonů a její provoz zajišťovala Policie České republiky. Teprve v roce 2003 byla zprovozněna ze všech telefonních sítí a jejím provozem byl pověřen Hasičský záchranný sbor. Od té doby stále narůstá její využití a je nejčastěji voleným tísňovým číslem - ovšem až 75 procent hovorů není dále využitelných a jde o zlomyslná volání, ať už úmyslná nebo náhodná.

Foto: Vendula Horáková, HZS Pardubického kraje

Kam se dovolám?

Hasičský záchranný sbor provozuje v každém kraji jedno telefonní centrum tísňového volání (TCTV). To bývá součástí krajského operačního a informačního střediska a kromě linky 112 zajišťuje i příjem hovorů na lince 150.
Jednotlivá centra jsou datově i hlasově propojena, takže je zajištěna jejich vzájemná zastupitelnost a v praxi volající ani nezaregistruje, že centrum v jeho kraji je obsazeno, protože hovor odbaví operátor některého ze sousedních center (operátoři se nepředstavují názvem kraje).

Od doby svého vzniku se linka 112 čas od času potýká s kritikou na svoji „pomalost“. To je sice pravda, ale byla by škoda 112ku hned odsoudit a připravit se tím o výhody, které nabízí a není jich málo.
Tím, kdo toho může nejvíce ovlivnit, je totiž vždy sám volající. Pokud potřebuji záchranku k člověku, který náhle upadl do bezvědomí a nedýchá, budu raději volat její vlastní tísňovou linku 155. Dovolám se na krajské zdravotnické operační středisko, kde můj hovor příjme zdravotnický záchranář (sestra), který může nejen okamžitě vyslat potřebnou pomoc, ale také v tu chvíli radit, jak dotyčnému pomoci.
Pokud bych volal 112, dovolám se k hasičům, kde mě operátor vyslechne a až následně předá informaci na výše zmíněné zdravotnické operační středisko a v případě potřeby přepojí hovor.
Obdobná situace je v případě, kdy potřebuji pomoc pouze policistů.
V případě události, která bude vyžadovat zásah hasičů, je jedno, jestli volám 150 nebo 112. Obě čísla totiž zpravidla končí u operátora 112ky.

Kdy volat 112?

Pokud z předchozích řádků vyplynulo, že lince 112 je lepší se obloukem vyhnout, není to rozhodně pravda. Mohou nastat situace, kdy má tato linka jedinečné výhody.

112 je jediným číslem, které lze volat i bez signálu svého mobilního operátora. V tomto případě funguje takzvaný vnitrostátní roaming, takže hovor se uskuteční přes konkurenční síť. Takovou situaci obvykle poznáte podle displeje Vašeho telefonu, kde se zobrazí nápis "Jen tísňová volání", případně "SOS". V případě, že telefon nemá signál žádné sítě, nelze využít ani linku 112.

Význam linky 112 nabývá na významu také v případě rozsáhlých událostí, kdy mohou být národní tísňové linky přetíženy. Linka 112 má pro tyto případy nastaveno důmyslné zálohování, kdy v případě vytížení operátorů je hovor směrován na ostatní střediska.

112 je výhodné volat také v okamžiku, kdy jsme svědky události, vyžadující zásah více složek záchranného systému. Operátor zadá údaje do systému a rozešle ji datovou větou všem složkám zároveň.

Především cizinci ocení to, že operátoři linky 112 jsou schopni odbavovat tísňové hovory nejen v češtině, ale i angličtině a němčině, v případě potřeby mají k dispozici softwarovou podporu i v dalších světových jazycích.

V době, kdy linka 112 vznikala, byla její velkou výhodou možnost lokalizace volajícího. Tuto možnost sice dnes mají i některá další operační střediska, ale stále platí, že operátoři linky 112 automaticky vidí polohu mobilního telefonu při tísňovém volání a adresu pevné telefonní stanice. To se může hodit například při noční dopravní nehodě, kdy volající nedokáže popsat, kde je. Stejně tak vděčí 112ce za život lidé, kteří se ztratili v horách. Operátor v takovém případě může požádat o součinnost mobilního operátora při přesnějším dohledání volajícího.

V minulosti měla linka 112 ještě jednu výhodu - možnost spojení hovoru i se zamknutou klávesnicí. Tuto výhodu ale v době dotykových mobilů postupně ztrácí.

Po spojení hovoru může volající často nabýt dojmu, že se ho operátor na druhé straně vyptává na věci, které nejsou důležité. Uvědomme si ale, že operátor narozdíl od nás není na místě události a jediné informace získá právě od nás. Z doplňujících informací musí zjistit, co všechno má na místo poslat, jak je událost naléhavá a hlavně kde přesně k ní došlo.
V každém kraji je několik obcí se stejným názvem a může tak dojít k omylu, který podstatně oddálí pomoc. Vždy tedy uvádějme také název nejbližšího velkého města.
Složitější je situace v případě události mimo zastavěnou oblast. Tam musíme uvést i významné orientační body, které poslouží k navedení pomoci. Například kostel, rybník a podobně.
V případě dopravní nehody je nejjistější říct číslo silnice a kilometr nebo poslední odbočku.
Pamatujme si také, že hovor nikdy neukončujeme my, ale pracovník operačního střediska.

Jednu věc může každý z nás udělat už teď - zjistit si, jak se na mobilním telefonu nebo navigaci, kterou používá, dají zobrazit aktuální GPS souřadnice. Jednou na tom totiž může záviset život...

Další články k tématu:

Jak přivolat pomoc na dovolené

ICE - číslo, které vám (ne)zachrání život

Využití GPS souřadnic při tísňovém volání

Autor: Michal Bareš | středa 11.2.2015 10:15 | karma článku: 6,66 | přečteno: 482x
  • Další články autora

Michal Bareš

Foto: Záchranářské cvičení na Chrudimsku

V 10:32 přijalo Krajské operační a informační středisko HZS Pardubického kraje tísňové volání, při němž anglicky hovořící volající oznámil dopravní nehodu autobusu s osobním automobilem u Medlešic.

27.9.2016 v 18:23 | Karma: 11,81 | Přečteno: 284x | Diskuse| Fotoblogy

Michal Bareš

Závadná voda v Brně - měly houkat sirény?

Čas od času se na kontaktní telefon uvedený na našem sirénovém webu obracejí občané s dotazy ohledně informování při mimořádných událostech. Nejinak tomu bylo po zveřejnění informací o závadné pitné vodě v Brně a okolí.

16.9.2016 v 6:47 | Karma: 16,02 | Přečteno: 1159x | Diskuse| Občanské aktivity

Michal Bareš

Fotoblog: Jak se hasí z nebe...

Loňské extrémně suché léto s sebou přineslo také rozsáhlé lesní a polní požáry. V těchto případech je neocenitelná pomoc vrtulníků Letecké služby Policie ČR, které shazují vodu z tzv. bambivaků.

19.5.2016 v 18:54 | Karma: 12,82 | Přečteno: 246x | Diskuse| Fotoblogy

Michal Bareš

První výsledky Auditu národní bezpečnosti

V Poslanecké sněmovně byly včera za účasti předsedy vlády a ministra vnitra představeny výsledky první části Auditu národní bezpečnosti.

13.5.2016 v 7:08 | Karma: 12,76 | Přečteno: 431x | Diskuse| Občanské aktivity

Michal Bareš

Je pražské metro připraveno na teroristický útok?

Teroristé volí k dosažení svých cílů nejrůznější způsoby. Od střelců (Charlie Hebdo), přes použití výbušnin (Brusel) až po chemické látky (Kirkúk). Tyto způsoby navíc mohou kombinovat a tím ještě zvýšit jejich účinek.

26.3.2016 v 15:42 | Karma: 12,59 | Přečteno: 859x | Diskuse| Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Nová odhalení z fakulty: studenti viděli vraha dřív, policie byla v budově víckrát

3. května 2024

Premium Masový vrah David K., který v prosinci při střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v...

Na důchodce zaklekli, chalífát neřeší. Němce děsí mdlé reakce jejich politiků

3. května 2024

Premium Snímky stovek radikálních islamistů demonstrujících v ulicích severoněmeckého Hamburku, kteří...

Na jednání o míru nepřijdeme, vzkázali Rusové. Švýcaři je ani nezvali

2. května 2024  22:11

Švýcarsko iniciuje vlastní mírovou konferenci o Ukrajině. S pozváním Ruska na setkání, které se má...

Pavel zkritizoval všechny. Nefér jsou Babišova slova i kampaň SPOLU, míní

2. května 2024  21:36,  aktualizováno  21:50

Kampaň, která dělá z hnutí ANO zastánce ruských zájmů, je podle prezidenta Petra Pavla stejně nefér...

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...

  • Počet článků 147
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1122x
Ředitel a zakladatel spolku Rescueinfo.

http://twitter.com/bares_michal