Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak snadno ovlivnit národ

Je až s podivem, jak snadno se dají lidé ovlivnit. Ať chceme nebo nechceme, téměř vše kolem nás ovlivňují média. Od politiky po pohled na přistěhovalce. Záleží ale na úhlu, pod kterým se zprávy podají.

Příkladů se dají uvést desítky, možná stovky, tisíce. Okamura, úspěšný podnikatel a člověk s odpovědí na všechno? Tisíce lajků na facebooku, tisíce pochvalných příspěvků v diskusích. Okamura je ten správný, ten s nimi zatočí… hurá, udělejme z něj prezidenta.

Okamura, kterému nevydělávají firmy? Není jasné, odkud pochází jeho auta, peníze? Fůj, ošklivý Okamura! Nebude prezident! Vždyť já to říkal od začátku, že je takovej divnej…diskuse se otáčí o sto osmdesát stupňů, často u stejných diskutérů, kteří před tím lajkovali.

Banga, který se opře do cigánů? Jooo, Banga je správnej cigán. Kdyby byli všichni jako on, nebude rasismus. Ten jim to nandal a nebojí se!

Banga, který vysloví nahlas pochybnost o obsahu videa se rvačkou? Banga cigání, Banga je rasistická svině, hlásná trouba rasistického plátku, táhni do Indie ty svině cigánská!*

O tom, jak se dají lidé snadno ovlivnit, nás nedávno přesvědčili Rytmus s Kazmou. Smyšlená bitka, nahrané video a republika se rozdělila na dva tábory. Sežrali jim to téměř všichni z těch, kteří se o oba aktéry zajímají.  Dodali ale minimálně to nahrané video nevalné kvality.

Parlamentní listy vypustily rovnou zprávu, ke které neměly vůbec nic. Vlastně ani nic mít nemohly, protože autor Prokůpek si celou zprávu vycucal z prstu.  Přesto ji přetiskla téměř všechna média, čest výjimkám.  O diskusi se nemá smysl bavit, jak už to v podobných případech bývá.

Kolik lidí mohlo zprávu číst? Tisíce, statisíce, milion? Kolik lidí spolklo návnadu, nahozenou mužem s poruchou osobnosti? To je totiž závěr soudních lékařů. Václav Prokůpek byl odsouzen za zbití poslance Vladislava Vilímce (ODS) v Plzni. Později byl odsouzen i za to, že zbil pětasedmdesátiletého důchodce v Mirošově.

Kolik lidí dokázal pomocí Parlamentních listů ovlivnit muž, který údajně neoprávněně užíval tituly Ph.D. a Ing, s nimiž se mu podařilo ošálit několik vysokých škol, kde přednášel a dosud světe div se, přednáší jako pedagog?

Jedno je jisté, Parlamentní listy posloužily jako takzvaný „užitečný idiot“. Ex-lídr DSSS dostal unikátní šanci, jak přilévat oleje do ohně ve vztazích českého a romského obyvatelstva. Stačí k tomu vymyšlená zpráva. Osobně nevěřím tomu, že byla jen jedna.

Pan Prokůpek zřejmě ošálil všechny. Vedení PL jej hájilo, jak mohlo, protože zkrátka nemělo tušení, že mají veš v kožichu. Nakonec jim ale nezbylo nic jiného, než zatlačit a později přiznat chybu.

Daleko horší by patrně bylo, kdyby se prokázalo, že vymyšlený článek pustili s vidinou rekordní čtenosti a citací mnoha dalších médií. Jen skrytě doufám, že šlo spíše o tu veš.

Škody, které vymyšlený článek napáchal, ale nikdo nezmění. Každou romskou snahu o založení seriózní politické strany to bude v budoucnu poškozovat, protože si je odběratel vymyšlených zpráv zkrátka spojí s jinou, neexistující stranou.

Zpráva se totiž dala ověřit. Stačilo se jen zeptat kohokoliv, kdo zná Ústí nad Labem a zjistit, kolik je v centru kulturních domů s restaurací. Restaurace obvolat. Stačilo obvolat místní romské lídry a poptat se. Stačilo dobře číst… a rozpory se našly hned v samotném článku. Zeptat se na policii, zda bylo v podobné věci podáno trestní oznámení. Stačilo zapřemýšlet nad tím, proč PL k článku daly ilustrační foto, když podle nich měly fotografie z místa?

Pokud jde o samotného autora, stačilo použít google. Osobně se nejvíce divím tomu, že to zatím neudělali na UJAK. Tam totiž odsouzený násilník a podvodník vyučuje vysokoškoláky masovou komunikaci. Když jsem dostal tuto informaci, smál jsem se tak, že mi přeskočily panty. Lhář, zloděj článků, podvodník a rváč vyučuje masovou komunikaci… vrchol absurdistánu v ČR.

Chcete si udělat obrázek sami? Můžete ZDE, ZDE, ZDE nebo ZDE

*

Citace ze skutečných, smazaných příspěvků v diskusích

 

Autor: Patrik Banga | čtvrtek 23.2.2012 7:57 | karma článku: 25,26 | přečteno: 3157x
  • Další články autora

Patrik Banga

Jak mě zneužil brněnský motorkář

Znáte tu situaci, kdy si přejete být současně na dvou místech najednou a ono to nejde? Mě se to povedlo. Ležel jsem doma s Covidem a přesto jsem páchal přestupky v Brně. Jak je to možné? Čtěte dál, může se to stát i vám!

19.8.2021 v 13:16 | Karma: 42,56 | Přečteno: 12305x | Diskuse | Ostatní

Patrik Banga

Jak jsem se stal coviďákem: Covid má i „výhody“!

Z jistého úhlu pohledu má Covid (fakt jen pro někoho) jednu nespornou výhodu. Člověk po něm nemá chuť jíst. (Ne) dobrovolně jsem se vrátil k jogurtům a polévkám. Cokoliv ostatního se stalo nemyslitelným.

24.3.2021 v 11:51 | Karma: 37,33 | Přečteno: 4856x | Diskuse | Osobní

Patrik Banga

Jak jsem se stal coviďákem

Covidu-19 se mi rok dařilo úspěšně vyhýbat. Za cenu drastických omezení jakýkoliv kontaktů a více než roční karantény doma, procházek po večerech a maximálního používání dezinfekce, roušek a později respirátorů. Jenže jednoho dne.

16.3.2021 v 14:40 | Karma: 39,62 | Přečteno: 6164x | Diskuse | Ostatní

Patrik Banga

Jak přežít dietu: Drogy jsou prostě všude

Uvažuju nad koupí pásky přes oči. Ne přes jedno oko, ale rovnou přes obě. Abych totiž nebyl pokoušen, musel bych být slepý. A taky hluchý. Asi si koupím špunty do uší a budu je nosit do práce.

27.7.2019 v 10:00 | Karma: 27,73 | Přečteno: 4721x | Diskuse | Ostatní

Patrik Banga

Jak přežít dietu: Jsem dietní Maradona

Nevydržel jsem to. Chtěl jsem prostě vidět, jak to pokračuje ve skutečnosti. Neodolal jsem a vstoupil do jámy lvové. Na váhu. Co jsem viděl, mě rozesmálo. Po necelých osmi dnech diety je sedm kilo pryč! Škoda, že většina je voda.

24.7.2019 v 9:00 | Karma: 19,52 | Přečteno: 950x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Policie na Vysočině zastřelila útočícího stafordšírského bulteriéra

21. července 2024  7:40

Policisté na Vysočině zastřelili v sobotu odpoledne psa, který na ně podle nich útočil. Se...

Tisíce Izraelců chtějí, aby Netanjahu uzavřel před odletem do USA příměří

21. července 2024  7:29

Tisíce lidí v sobotu večer opět demonstrovaly v několika izraelských městech proti vládě....

Tři klienti za dva dny. Úřad práce na poště neláká, provoz se nově rozšířil

21. července 2024

Premium Česká pošta již několik týdnů na vybraných pobočkách vyřizuje žádosti o část sociálních dávek. Úřad...

Americký ropný průmysl vzkvétá. Firmy generují rekordní zisky, produkce roste

21. července 2024

Americkým producentům ropy se navzdory globálním snahám o masivní expanzi obnovitelných zdrojů i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 140
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 6102x
Jsem především novinář, trošku spisovatel a trošku muzikant. Držitel ceny Magnesia litera (2023) za knihu Skutečná cesta ven. Autor povídky (Žižkovák), která vyšla v antologii The Book of Prague (CommaPress UK) nebo povídky Erža, která vyšla v antologii Krev, monstra a cukroví (2023 - Epocha).