Lži kreacionismu 5: evoluce, věda a ateismus jsou náboženství
AMERICKÁ POLITIKA SE pohupuje ze strany na stranu už od svých revolučních počátků. Spojené státy se původně proslavily jako útočiště pro imigranty jakéhokoliv náboženského vyznání, nebo i žádného, právě proto, že nebyly na žádném náboženství založeny. V současnosti se náboženská pravice snaží tvrdit, že Amerika byla založena jako křesťanská země. Jenomže skutečnost je taková, že zatímco jsme se stali nejvíce náboženským národem v rámci křesťanských zemí (kvůli opakovaným vlnám rurálního obrození), Spojené státy na svém počátku měly nejvíce sekulární vládu v dějinách.
Původní kolonie byly primárně obydleny lidmi, kteří sem utekli před náboženským pronásledováním v jiných zemích. Nicméně, téměř okamžitě po svém příjezdu Puritáni pokračovali v této praxi proti indiánským šamanům, potom proti kvakerům a dokonce i proti sobě navzájem. Katolíci na Jihu v tomto byli ještě horší. Avšak otcové zakladatelé byli většinou deisté, tj. nejméně oddaní teisté. Byli to výjimeční mužové, kteří nehodlali nechat náboženství vládnout nad právem, protože teokracie ve všech případech téměř vždy automaticky porušuje lidská práva a dělá to nevyhnutelně. Ve výsledku se nenáboženským ne-křesťanským tvůrcům Ústavy Spojených států podařilo ustavit první vládu v historii, která svým občanům dala právo na svobodu náboženského vyznání, a zakázat vládní podporu či propagaci nějakého náboženství na úkor jiného. Není totiž možné mít svobodu náboženského vyznání bez svobody od náboženství.
Kreacionisté se neustále snaží v této věci o zvrat tím, že se pokoušejí podkopat výuku vědy na školách a učit místo ní biblické náboženské představy s předstíráním, že kreacionismus je také věda. Sami dobře vědí, že není, ale stejně to tvrdí. Doposud byl každý jejich pokus odražen v soudních sporech, protože oni nechtějí učit "lepší" vědu, nebo nějakou "alternativní" vědu. Mnoho jich nehodlá žáky učit vůbec žádnou vědu. Chtějí jim místo toho vnutit své náboženství. Nechtějí vzdělávat, chtějí indoktrinovat a chtějí, aby je v tom vláda podpořila ve veřejných školách, protože nejsou tolerantní k jiným názorům a chtějí, aby děti všech ostatních věřili tomu, čemu věří oni.
Jenomže původní americký koncept odluky církve od státu toto stále nedovoluje. V roce 1987 byla kreacionistická "věda" na veřejných školách postavena mimo zákon, jako exkluzivně náboženská a v každém ohledu nevědecká; a v roce 2005 se to stalo znovu. Protože ani kreacionismus inteligentního designu se s evolucí nemůže měřit, kreacionisté se snaží místo toho dosáhnout těch samých ústavních zákazů, jaké byly zavedeny proti nim a namířit je proti vědě s tím, že evoluce je také náboženství. Vědí dobře, že není, ale stejně to tvrdí.
A tak se dostáváme k pátému dílu naší série o základních lžích kreacionismu, totiž k vytrvalému tvrzení, že názory, které jsou v protikladu k víře a náboženství také nějakým způsobem vyžadují víru a náboženství.
Náboženství není jenom nějaká stará věc, které shodou okolností věříte, a není to něco, čemu věříte nějak silně. Každý věroučný systém, který je běžně přijímán jako náboženství, a to jak svými příznivci, tak i kritiky, je doktrína rituálních tradic, ceremoniálů, mytologie a přidružených dogmat systémů založených na víře, které všechny vyžadují myšlenku že nějaká součást "já" (ať už jde o duši, část vědomí, paměť atd.) může v nějakém smyslu pokračovat po smrti hmotného těla. Toto se vztahuje na všechna náboženství a pouze na náboženství, ale nikoliv na evoluci nebo ateismus, pokud nejde o druidy, šamany nebo stoupence těch náboženství, které nemají bohy.
Někteří buddhisté věří v boha a jiní ne. Podobně jsou na tom některé tradiční čínské víry. Ne všechna náboženství mají tvořivá božstva, ale každé náboženství musí tvrdit něco paranormálního, mimo hmotnou realitu, o čem věří, že to zažijeme poté, co zemřeme. Nemůžete něco takového postulovat jenom tak bez víry a pokud nemáte víru, nemůžete mít náboženství.
Když si však kreacionisté stěžují na ateisty, nehovoří o buddhistech nebo šamanech. Hovoří o materialistických empirických racionalistech, lidech o kterých je známo, že nevěří v nadpřirozeno, což činí tuto jejich lež ještě drzejší.
Podle obecné shody všech dostupných spolehlivých zdrojů, včetně teologů, slovníků, svatých písem, písní či kázání, víru můžeme definovat jako úplné a neochvějné přesvědčení; pozitivní přesvědčení, které není závislé na důkazech a kvůli důkazům se nezmění.
Víra je často přesvědčením o věcech, které jsou podle všeho, co o nich víme, zhola nemožné. Takové přesvědčení je posvátné, což znamená že nikdy nesmí být zpochybňováno či kriticky zkoumáno a musí se v něm za všech okolností setrvávat. Skeptické zkoumání je přísně zakázáno a za tím účelem existuje apologetika (obhajoba víry), která má za cíl racionalizovat předmět víry a odrazit jakoukoliv kritiku, odmítnout ji a nevzít ji do úvahy.
Jinými slovy, víra předpokládá své vlastní závěry, drží se nemožných věcí bez důvodu a brání tyto závěry proti jakémukoliv zásahu rozumu. Takže je jasné, že se nevyhnutelně bude v něčem mýlit od samého počátku a tyto omyly sotva kdy budou přiznány, ne tak vyhledány a opraveny. Takže situace víry se nikdy nemůže zlepšit. Tak, jak se víra ve věcech mýlí nyní, bude se v nich mýlit navždy. Z toho vyplývá, že víra neskýtá žádný způsob jak objevit skutečnou pravdu o čemkoliv, ale je to skvělý způsob jak se navždy mýlit a nikdy to nepřipustit, ani sobě samému.
Zatímco vědci mohou být věřící lidé mnoha různých náboženství, jejich metodologie je navržená tak, aby byla v protikladu k víře, protože vyžaduje, aby všechny předpoklady byly zpochybňovány a všechna navrhovaná vysvětlení byla založena na demonstrovatelných důkazech, a aby všechny hypotézy byly testovatelné a potenciálně falzifikovatelné. Svalovat něco na kouzla je vždy nepřijatelné, protože zázraky nic nevysvětlují a v dějinách neexistuje jediný případ, kdy předpoklad nadpřirozeného přispěl k pochopení čehokoliv. Ve skutečnosti takové předpoklady naši snahu o pochopení vždy jen brzdily či znemožňovaly. To je jeden z mnoha důvodů, proč věda závisí na metodologickém naturalismu. Protože na rozdíl od náboženství, věda vyžaduje nějaké kritérium pro určení, které vysvětlení téže věci je přesnější a jakými změnami může být opraveno. Věda je neustálý proces sebe-opravování, neustále se mění a pořád se zlepšuje a zpřesňuje, protože pouze přesná informace může mít praktické využití. Takže nezáleží na tom, čemu chcete věřit. Záleží na tom, proč bychom tomu měli také věřit a jak přesným se vaše stanovisko ukáže být. Ve vědě si nemůžete prostě jenom vymýšlet věci (jako to jde v náboženství), protože musíte všechno doložit a být schopni to obhájit před kolegy z oboru, kteří mohou nebo nemusejí věřit tomu, čemu věříte vy. Musíte být připraveni je přesvědčit. Ve vědě je tohle možné, protože věda je založená na rozumu. To znamená že musíte být připraveni odmítnout, či opravit cokoliv, co považujete za pravdivé, jestliže se objeví důkazy svědčící proti.
Toto vše stojí v přesném protikladu k víře a náboženské předpoklady v takovém prostřední nemají šanci obstát, kdežto evoluce v tomto procesu obstála a snáší ho dodnes. Už 150 let největší myslitelé moderní doby selhávají ve snaze vyvrátit podstatu evoluce. Je to obor, který nevyžaduje a netouží po víře, nedovoluje ji, a ani ji nepotřebuje, protože evoluce se dá pozorovat, dokázat, změřit a testovat mnoha různými způsoby bez potřeby víry a obstála i při těch nejtěžších zkouškách. A pamatujte, že důkazy musí být objektivní, což znamená, že se dají potvrdit bez ohledu na to, jestli jim chcete věřit nebo ne. Evoluce tohle všechno má a je to jednotící teorie, která nebývale zlepšila naše poznání v mnoha různých odvětvích biologie, což je ten důvod, proč ji tolik vědců schvaluje bez ohledu na své náboženské přesvědčení.
Ve svých představách o nadpřirozenu si můžete věřit, čemu chcete. Ale zde budete muset spoléhat na pouze na víru, protože neexistuje způsob, jak poznat, zda to je pravdivé nebo ne, protože věda nemůže zkoumat metafyzično. Může nám pouze pomoci porozumět hmotnému světu, který lze studovat. Proto evolucionisté mohou být a často jsou věřícími lidmi.
Nezapomínejme však, že když si kreacionisté stěžují na "evoluci", myslí tím vědu obecně, a to jak její praxi, tak její principy. Většina křesťanů přijímá evoluci, a někteří ateisté ne. Takže evoluce NENÍ ateistická! Kreacionisté vědí, že není, ale stejně to tvrdí.
Kreacionisté často říkají, že americké právo považuje sekulární humanismus za náboženství a protože si chybně myslí, že ateismus a to, čemu oni říkají "evolucionismus" jsou toutéž věcí, navrhují aby i racionalismus byl označen za náboženství, tedy, aby i anti-náboženství bylo náboženství. Jenomže jsou opět a zcela na omylu.
V roce 1961 v případě Torcaso vs. Watkins, Roy Torcaso přišel o své pověření veřejného notáře, protože odmítl prohlásit, že věří v boha. V té době "Deklarace práv" státu Maryland vyžadovala "prohlášení víry v existenci boha" jako nutnou podmínku k výkonu veřejného úřadu na území státu. Nejvyšší soud rozhodl, že takové požadavky porušují první, šestý a čtrnáctý dodatek ústavy Spojených států. Nicméně oficiální rozsudek obsahoval také poznámky pod čarou, zvané "obiter dictum," čili "řečeno v průběhu". Jde o pouhé osobní názory soudce bez úředního nebo právního významu. V jedné z těchto poznámek soudce Hugo Black přiřadil sekulární humanismus spolu s etickou kulturou a taoismem mezi náboženství, která neučí víru v boha. Tato poznámka není nijak právně závazná, což je velké štěstí, protože jedno z výše jmenovaného se skutečně řadí k náboženstvím. Představte si, že byste šli do kostela etické kultury!
Takže, sekulární humanismus v žádném ohledu, právním nebo jiném není náboženství, stejně tak ateismus. Náboženství musí obsahovat výslovné přesvědčení a humanistické označení toho, co jiné víry považují za skutečnost, jako mýtus lze stěží považovat za něco takového. Takže ateismus rozhodně není náboženství podobně jako zdraví není nemoc. Má to podobný smysl jako se hádat o tom, jakými auty nejraději jezdí chodci.
Evoluce je však ještě méně náboženská! Je to odvětví biologie, které vysvětluje biodiverzitu a jako takové nepřipouští nadpřirozená vysvětlení, nemá žádné doktríny ani dogmata, žádné báje, ani morální požadavky. Nemá žádné rituály, tradice či svátky, nemá vůdce či obránce víry, protože nepřipouští víru. Nic nepovažuje za svaté, nemá žádná božiště, žádná požehnání, duchovenstvo, požadavky na oděv, a nikdy neprosazuje ani neodrazuje od víry v bohy či duše a neříká nic o tom, jak bychom měli žít, nebo co se stane, až umřeme. Z toho vyplývá, že evoluce NENÍ náboženství a kreacionisté VĚDÍ, že není. Ale stejně to tvrdí.
Původní video:
Lukáš Balabán
Nezasloužený Hilton pro imigranty
Tak mi zase ve facebookovém feedu přistálo video, které je buď zlovolné, nebo až k pláči blbé. Sází totiž na lety ověřenou, starou dobrou lidskou závist.
Lukáš Balabán
Jan Krýzl se vrací
Jenom telegraficky: Slusni lide stop. Brno stop. Vylezli na podium, stop. kontroverzni hra, stop. Urazene nabozenske citeni stop.
Lukáš Balabán
Jan Hus očima nevěřícího
Ano, je to s křížkem po funuse. Zamyšlení nad Janem Husem a jeho významem pro ateistu, či prostě jen člověka nábožensky lhostejného.
Lukáš Balabán
Saúdská nedotknutelnost
K posledním tahanicím ohledně Konvičkovy demonstrace před Saaudskoarabskou ambasádou. Ve smyslu "Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale budu hájit vaše právo to říkat."
Lukáš Balabán
Koncert pro Matku Terezu
Recenze nedávného koncertu Lucie Sulovské s názvem Kopnout si do Matky Terezy, souladného s katolickou rétorikou, ovšem ingorujícího některé zásadní otázky v celé věci.
Další články autora |
Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková
Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje...
Extravagantní vilu u Brna za desítky milionů nechává nová majitelka zbourat
Víc než dvacet let stála v Rozdrojovicích u Brna vila, která na první pohled upoutala pozornost...
Nákladní letadlo DHL z Německa se zřítilo ve Vilniusu na obytný dům
Nákladní letoun společnosti DHL z Lipska havaroval nedaleko letiště v litevském Vilniusu. Zřítil se...
Požár v Národním divadle. Zásah hasičů protáhlo hledání ohnisek
Pražští hasiči zasahovali u požáru v historické budově Národního divadla. K likvidaci vyjely...
Vlak přejel nezletilou dívku v Černošicích u Prahy. Přišla o obě nohy
Vlak na železničním přejezdu v Černošicích ve čtvrtek večer přejel nezletilou dívku, která...
ANALÝZA: Vítal se konec války, za rohem začala další. Kdo je v Sýrii proti komu
Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli První hodiny, a nejen ty, svět sledoval s napětím, zda vydrží příměří mezi Izraelem a Hizballáhem,...
Stát přitvrdil, slevu na manželku získá méně rodin. Kdo má letos nárok?
Daňové slevy mohou lidem razantně snížit roční daňovou povinnost. Stát však přitvrdil. Podmínky pro...
Češi loni v hazardu prohráli 60 miliard. Propadá mu stále víc dětí a mladistvých
Premium Hazardu se v tuzemsku daří. Roste objem peněz utracených v online hrách, přibylo ovšem také...
Konec příměří? Hizballáh „v obraně“ odpálil rakety, Izrael odpověděl
Hnutí Hizballáh v pondělí z území Libanonu vypálilo rakety na izraelské pozice v oblasti...
Získejte s námi balíček italské kosmetiky pro citlivou pokožku
Hledáte kvalitní kosmetiku šetrnou k dětské pokožce? Zapojte se do naší soutěže a vyhrajte balíček kosmetiky od italské značky Chicco, která působí...
- Počet článků 74
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1469x