Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zápisky z cesty po Bosně a Hercegovině

Po roce kdy jsem neopustil česká humna jsem se opět rozhodl vycestovat do zahraničí. Ukázalo se však, že najít zájezd který by mi vyhovoval je docela problém.

Všechny zájezdy které se mi líbily byly již vyprodány. Lidi se letos zkrátka rozhodli cestovat jako diví. A tak nakonec jsem se rozhodl vydat do země, kde by mně to za jiných okolností příliš netáhlo, do Bosny a Hercegoviny. Koupil jsem si zájezd od jedné české cestovní kanceláře a k ceně zájezdu si připlatil 4800Kč za jednolůžkový pokoj.

Řada lidí má z takového cestování obavy  a raději zůstávají doma. Já již jsem si zvykl cestovat většinou sám. Na každé cestě potkám někoho, s kým se spřátelím. Tento zájezd byl pro mně mimo jiné zajímavý tím, že takových lidí jsem zde potkal opravdu hodně. Je fascinující, jak v zájezdu kterého se zúčastnili lidé z různých koutů republiky se sejdou lidé, které pojí třeba podobné životní peripetie. Bylo by naivní hovořit o náhodě. Domnívám se že místa která navštěvujeme, lidi které zde potkáváme a příhody které zde prožíváme mají své kořeny třeba již ve velmi dávných minulých životech na něž máme uloženy vzpomínky hluboko v podvědomí. 

CESTA DO BOSNY

Do Bosny jsme vyrazili pozdě večer v pátek 22.7. autobusem z Prahy. Rychle jsme projeli Rakouskem, Slovinskem a ráno dorazili na hranici s Chorvatskem. Zde přišly první kolony a zpoždění. Čekali jsme  asi dvě hodiny.

Další nekonečné kolony aut začaly před Zagrebem a pokračovaly dál za městem. Bylo to  úmorné. Do Mostaru jsme měli dorazit podle plánů odpoledne, bylo však otázkou zda to vůbec stihneme do půlnoci. Sám sobě jsem nadával, že jsem se na tak úmornou cestu vydal. V duchu jsem si říkal: "Již nikdy se na takovou cestu nevydám!". 

Nakonec se kolona přece jen rozjela. Ještě jsme museli vydržet hodinu čekání na chorvatsko-bosenské hranici a nakonec ještě před 22 hodinou dorazili konečně do Mostaru.

Ještě jsme stihli i večeři v historickém centru města. Orientální atmosféra města mně ihned okouzlila a i když jsem byl unavený splín z cesty  spadl. Měli jsme zde servírované večeře. Jako vegetarián jsem požádal o bezmasé jídlo. Byl jsem potěšen. Co myslíte vy? Není někdy volba vegetariánského jídla přece jen lepší než si dát maso? 

večeře v Mostaru

MOSTAR

V Mostaru jsme byli ubytováni tři dny a vyjížděli odsuď na jednotlivé výlety. V té době zde bylo opravdu velmi teplo. Teploty stoupaly k čtyřicítce a stačilo ujít jen pár desítek metrů a již jsem byl celý zpocený. 

Vyjít na okolní kopec a podívat se na město a okolní krajinu z výšky tak bylo možné jen ráno před snídaní.

vyhlídka na Mostar

Symbolem Mostaru je most přes řeku Neretvu. Původní most byl zničen v devadesátých letech 20.století za občanské války. V roce 2004 byl postaven nový. V řece Neretvě se dá koupat. Počítejte však ze studenou vodou a rychlým proudem.

Most v Mostaru

Mostar je multikulturním městem. Převažuje zde však islám. Zahalené muslimky jsou zde častým zjevem.  

před mešitou

MEDJUGORJE

Jedním z nejznámějších křesťanských poutních míst současného světa je Medjugorje. V roce 1981 se zde šesti mladým lidem zjevila krásná žena s dítětem a začala přinášet poselství. Její první slova zněla: "Mír, mír, mír-a jenom mír! Mír musí zavládnout mezi člověkem a Bohem a též mezi lidmi."

O pár let později zachvátila Bosnu krvavá občanská válka, kdy mezi sebou bojovali Srbové, Chorvati a Muslimové. Jako zázrakem se válka Medjugorji zcela vyhnula. Dva granáty které zde dopadly nevybuchly.

V den kdy jsme navštívili Medjugorji jsem z autobusu vytvořil oblačný útvar připomínající křesťanský kříž. 

kříž na obloze

Poté co jsem v obrovském vedru vystoupil k soše p.Marie a podíval se na okolní krajinu zazněl hrom z oblaků tyčících se nad okolní krajinou. V každé takové události vidím symboly. Žijeme v čase kdy více než kdy jindy je celosvětový mír ohrožen a kdy běsy války nabývají na zuřivosti. 

Medjugorje-místo zjevení
z místa zjevení Medjugorje

Jinak samotné Medjugorje je poněkud nezajímavé město. Z jeho centra k místu zjevení je přes půl hodiny cesty. Překvapivé, že cesta je značená až těsně před samotným místem. Než jsme sem někteří z účastníků zájezdu došli, poněkud jsme bloudili místními poli. Jedno upozornění. Pokud se vydáte k místu zjevení za horkého počasí, nezapomeňte si vzít vodu!

KLÁŠTER V ŽITOMYSLIČI

Z duchovních památek mně asi nejvíce svým vlivem zapůsobilo místo, kde ve 20.století došlo k dvěma tragédiím. Je jím pravoslavný klášter ze 16 století v Žitomisliči, který byl zničen ve všech válkách a pak znovu postaven.

pravoslavný klášter

Při pohledu na znovu objevené fresky v chrámu jsem přemýšlel nad utrpením místních mnichů, kteří zde byli zabiti a později prohlášeni pravoslavnou církvi za svaté. Tam, kde se koncentruje nejvíce zla a utrpení podle zákona rovnováhy se musí objevit i hodně světla. Při cestě Bosnou to byl klášter místem, kde jsem nejintenzivněji pocítil přítomnost Boha a univerzální lásky, která je s námi vždy i v těch nejtěžších životních zkouškách jako naše nejpřirozenější opora. 

v pravoslavném chrámu

PŘÍRODOU BOSNY

Při výletech z Mostaru jsme navštívili i několik zajímavých přírodních lokalit.

Příjemná byla asi 40 minutová plavba v zákoutích řeky Krupy v národním parku Hutovo Blato.

plavba na řece

Velmi osvěžující bylo koupání pod známými Kravickými vodopády.

vodopad Kravica

Kouzelným místem je i Blagaj-kde ze skály vytéká silný pramen řeky Buny a kde si v 16.století postavili islámští derviši svůj klášter.

Blagaj

CESTOU K MOŘI

Po třech nocích v Mostaru jsme si sbalili věci a zamířili autobusem k moři. Cestou jsme absolvovali tři zastávky.

V oblasti Stolace archeologové odkryli památky již z prehistorických dob. Zajímavé pro mně byly především symboly na náhrobcích středověkého pohřebiště. Náhrobky pocházejí z 13. až 15.století a jsou připomínkou působení sekty Bogomilů na tomto území.

Stolac

V údolí Neretvy se nachází hrad-pevnost která má počátky již někdy v 13.století. Sloužila jako opora proti Osmanům, kteří se šířili dále na sever.

pevnost nad Neretvou

Třetí zastávkou byly zbytky římské vily, která v době nadvlády Říma sloužila jako zemědělská usedlost.

zbytky římské vily

NEUM

Ve druhé části zájezdu jsme byli ubytování v letovisku Neum. Bosna má jen několik kilometrů dlouhý úsek mořského pobřeží a Neum je jediným bosenským letoviskem u moře. Podle toho zde to také vypadá. Obrovské množství lidí, pláže takřka jen z betonu. Zástavba i hotel ve kterém jsme bydleli připomínal socialistické časy Jugoslávie. Přesto moře je moře a tak i zde se dalo užit koupání v teplém a průzračném Jadranu jen co jste se kousek vzdálili od břehu. 

Neum

I zde však lze od ruchu letoviska uniknout. Stačí vyrazit na cca 6km dlouhou cestu na nedaleký poloostrov  a ocitnete se v liduprázdné krajině, kde můžete  u kamenitého pobřeží nikým nerušeni vnímat atmosféru místní jadranské přírody a v klidu přemýšlet, relaxovat, či meditovat. 

u moře

PELJEŠACKÝ MOST

V den našeho příjezdu do Neumu slavili Chorvaté významnou událost. Do provozu byl uveden most spojující poloostrov Pelješac s Chorvatskou pevninou. Tento architektonický unikát byl postaven za účelem zjednodušení dopravy na jihu Jadranu. Díky mostu již motoristé nemusí projíždět bosensko-chorvatskou hranici, která zvlášť pro autobusy mnohdy představuje velké časové zpoždění. 

Večer jsme mohli nad mostem pozorovat slavnostní ohňostroj.

ohňostroj za mostem

A již následný den, první den provozu jsme most přejížděli při výletu do chorvatského města Orebič, odkud jsme se plavili na ostrov Korčulu. Při zpáteční cestě jsme se zastavili na parkovišti, odkud je možné si most vyfotit zblízka.

Pelješacký most

KORČULA A DUBROVNÍK

Během pobytu u moře jsem absolvoval výlety na Korčulu a Dubrovnik.

Poměrně rozsáhlý ostrov Korčula je spojován především s postavou benátského cestovatele Marca Pola, který se zde údajně narodil a později u břehu ostrova byl zajat při námořní bitvě Janova a Benátek. Navštívil jsem zde místní katedrálu a pak čas trávil koupáním v moři.  

z Korčuly

Dubrovník, zvaný někdy perlou Jadranu je opět významný především svou historii. Dubrovnická republika ve středověku proslula svou svobodomyslností i sociálním systémem pamatujícím i na chudé. Symbolem města je opevnění. Vstupné je však natolik vysoké, cca 800Kč, že po procházce centrem jsem raději zamířil k moři. 

Dubrovnik

SARAJEVO

V sobotu 30.7. ráno jsme opustili Neum a vyrazili do posledního místa cesty, hlavního města Bosny Sarajeva.

Cestou jsme projížděli údolím řeky Neretvy nad kterou vyrůstají mohutné skály a vysoké bosenské hory.

údolí Neretvy

Na řece Neretvě se za druhé světové války odehrávala významná bitva mezi Němci a jugoslávskými partyzány. V městě Jablanica stojí i památník, který dávné boje připomíná.

Památník bitvy na Neretvě

Do Sarajeva jsme dorazili v poledne. Prvním cílem naší návštěvy bylo místní muzeum. Zažili jsme zde zajímavé zpestření. Krátce po našem příjezdu na místo dorazil španělský premiér Pedro Sancez, který právě byl na návštěvě Bosny. Nemohl jsem nevyužít příležitosti a ihned se chopil foťáku. Zatímco na hranicích Bosny a Chorvatska byly vždy přísné kontroly a skenovaní pasu, zde žádné kontroly nebyly. Kdybych měl jakoukoliv zbraň, bez problému bych provedl Sarajevský atentát č.2. Mé jméno by se tím okamžikem stalo jistě známým na celém světě.

španělský premiér v Sarajevu

Během návštěvy muzea se venku spustila velká bouře. Lilo jako z konve a létaly blesky. Museli jsme chvíli počkat a až se déšť zmírnil, vyrazili jsme do města. Sarajevo je multikulturním městem. Stojí zde mešity, stejně jako katolické a pravoslavné kostely. Známé je však především díky atentátu, který v roce 1914 vedl k vypuknutí první světové války. Místo, kde mladý srbský student Gavrilo Princip výstřely z pistole smrtelně zranil následníka habsburského trůnu Františka Ferdinanda a jeho ženu Žofii jsme jistě museli navštívit.

místo sarajevského atentátu

Po prohlídce centra města jsme se lanovkou vydali  do kopců nad městem.

nad Sarajevem

Nacházejí se zde sportoviště, kde se v roce 1984 uskutečnily zimní olympijské hry. V celé oblasti se nachází několik dobře značených turistických cest. Počasí se opět zhoršilo a tak část mé procházky byla spojena s deštníkem. Zpátky do města jsem se sjel až za soumraku.

Po 22hodině jsme vyrazili ze Sarajeva směrem domů. Cesta již byla poměrně klidná a rychlá až na nervózního celníka na Chorvatsko bosenské hranici a mou žaludeční nevolnost na konci cesty. Nakonec sice velmi unaven, ale v pořádku v neděli večer dorazil domů.

ZÁVĚR

Cesta Bosnou byla pestrá a plná zážitků. Navštívili jsme řadu zajímavých míst.

Litoval jsem jen toho, že v programu zájezdu nebyla návštěva areálu bosenských pyramid, které se nacházejí jen cca 30km od Sarajeva. Tyto původem přírodní kopce byly podle řady indicií opracovány lidskou rukou a propojeny tunely. Podle archeologických průzkumů je jejich stáří větší než 20000let. Jsou tak pravděpodobně dílem prehistorické kultury, která zde sídlila. Nebylo by to pro mně překvapením. Krajina zde na mně působila zvláštním kouzlem, vrcholů pyramidového tvaru zde stálo více. Pokud někdy v minulosti touto krajinou procházely skupinky duchovně vědoucích lidí, jistě tohoto kraje využili a zanechali zde své stopy. Kdo ví, možná ještě v nějaké další cestě již cíleně tento pyramidový komplex navštívím.

soumrak nad Neumem

 

 

Autor: Petr Bajnar | středa 3.8.2022 12:56 | karma článku: 21,74 | přečteno: 509x
  • Další články autora

Petr Bajnar

Národ sobě

Dva červencové dny 5.7. a 6.7. jsou již po několik let státními svátky. Jsou spojeny s dvěma historickými událostmi středověkých českých dějin.

5.7.2024 v 8:08 | Karma: 0 | Přečteno: 15x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Volby do EP: Mírný pokrok v mezích zákona

Před týdnem skončily volby do evropské parlamentu. Byly to první volby do EP, kterých jsem se osobně zúčastnil.

16.6.2024 v 11:34 | Karma: 0 | Přečteno: 21x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Atentát na Fica

Ve středu 15.5. ve slovenském městě Handlová, krátce po zasedání slovenské vlády 71 letý spisovatel J.C. postřelil slovenského premiéra Roberta Fica

19.5.2024 v 10:10 | Karma: 0 | Přečteno: 41x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Co měsíc duben 2024 dal?

Duben roku 2024 se pomalu blíží ke svému konci a mně napadlo zamyslet se nad tím, co se v tomto období ve světě a v našich luhách a hájích stalo.

28.4.2024 v 12:10 | Karma: 0 | Přečteno: 33x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Reportáž z času velikonočního

Je boží hod velikonoční, den kterým vrcholí oslava velikonoc, svátků které již tradičně připadají vždy na první víkend po prvním jarním úplňku.

31.3.2024 v 9:48 | Karma: 0 | Přečteno: 38x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Ruské ambasádě v Praze posílili ochranu. Nelze vyloučit útok, říká expert

18. července 2024  20:58

Aktivisté před několika dny opět polili budovu ruského velvyslanectví v Praze 6 červenou barvou....

Ministr Síkela obvinil Německo, že si nechává český plyn pro sebe

18. července 2024  20:35

Česká republika obvinila Německo, že si hromadí plyn určený Česku. Berlín podle Prahy snižuje...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

Mladíci v Karolince na Vsetínsku narazili autem do stromu. Jeden nepřežil

18. července 2024  19:23

Náraz osobního auta do stromu v Karolince na Vsetínsku ve čtvrtek před polednem skončil tragicky....

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...

  • Počet článků 610
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1388x
Jsem obyčejný člověk, který se zajímá o filozofii, vědu i o společenské dění.