Mudrci či šarlatáni?
Konstelace si všimli i tři učenci žijící někde v oblasti Babylonie či Persie a přiřkli jí mimořádný význam. Stala se pro ně symbolem toho, co se mělo v blízké budoucnosti udát v stovky kilometrů vzdáleném Betlémě. Šlo o narození židovského mesiáše-přinašeče, který lidem měl přinést čisté a ničím nezkreslené duchovní učení pro právě začínající dvoutisíciletou éru Ryb.
Tři mudrci z Východu kteří se cítí úctě křesťanské tradici byli především znalci astrologie a dnes by jsme řekli okultních věd. Tedy toho, co je dnes v moderní době označováno často jako pavěda a šarlatánství. A to i přesto, že v jejich případě vedly tyto znalosti skutečně k nalezení toho, jehož příchod byl mnohými proroky předpovězen a po staletí očekáván.
Cesta tří mudrců do Izraele však přesto nebyla bez kontroverze. Jistě ne nadarmo říkal Ježíš svým učedníkům „Neházejte perly sviním“. Až přílišná otevřenost tří mudrců při rozhovoru s nevyrovnaným a násilnickým králem Herodem vedla ke smrti desítek neviňátek. Malý Ježíš mezi nimi nebyl. Jeho otec Josef měl varovný sen, že hrozí nebezpečí a tak na pár let odešel ze země do sousedního Egypta, dokud nebezpečí nepominulo. Ježíš tak mohl ve 33 letech, krátce po svém probuzení začít naplňovat své poslání. Síly odporu proti hlásané Pravdě však byly tak velké, že Ježíšova mise byla ukončena předčasně justiční vraždou ze strany židovských velekněží a popravou na kříži.
V následujících stoletích bylo z Ježíšova učení mnoho změněno a převráceno, což se projevilo i v pozdější vánoční tradici, která z Ryby, symbolu duchovní nauky udělala obětinu a štědrovečerní pokrm. Právě omezení přikázání lásky pouze na lidské pokolení bylo asi nejsilnějším zásahem do původní Ježíšovy tradice, na kterou v pozdější historii církve v plné síle navazovali jen nemnozí jedinci. Vzpomeňme zde Františka z Assisi, který se s láskou obracel nejen k lidem, ale i k zvířatům a celé přírodě.
Od doby Ježíše uplynulo 2000 let. Éra ryb končí a začíná věk Vodnáře. I tato doba má svého přinašeče. Mnozí jeho příchod očekávají a dosud jen velmi málo lidí se domnívá, že zde již byl. Patřím mezi ně. Myslím si, že jím byl Josef Zezulka z Prahy, který žil v minulém století. K tomuto názoru mně nevedou zázraky a divotvorné kousky, ale hloubka a komplexnost Zezulkova díla, která podle mého názoru nemá v dílech filozofů posledních staletí obdoby.
Začínají vánoční svátky. S Ježíšovým narozením je spojila církev ve 4.století, aby překryla pohanské svátky zimního slunovratu křesťanským obsahem. V prvních staletích byl nejčastěji uváděn za termín Ježíšova narození počátek jara, měsíc březen. Domnívám se v souladu s učením Zezulky, že tyto vysoké duchovní bytosti přicházejí na svět v souladu s přírodním cyklem vždy v jeden konkrétní den v roce, který připadá na 30.březen.
I když se Ježíš v prosinci nenarodil a přes veškerý konzum, který vánoce provází, mám stále tyto svátky rád. V dětství to bylo díky dárkům, dnes díky atmosféry klidu, která se v tento čas ve společnosti alespoň zčásti převáží.
Přeji všem hezké vánoce.
Petr Bajnar
Iránský konflikt z historického pohledu
Dva proroci, kteří kdysi stáli vedle sebe u brány chrámu, teď stojí s mečem proti sobě. Zapomněli, že bojovali za stejný oheň.
Petr Bajnar
Začala třetí světová?
Dnes ráno 28.2. zaútočily USA a Izrael masivně na Irán. Již ne jen s cílem zničit iránský jaderný program, ale svrhnout celý iránský režim.
Petr Bajnar
Polemika umělých inteligencí o mou duši
Představuje umělá inteligence pouhý algoritmus, či může být i nástrojem něčeho, co jí přesahuje? To je hluboká otázka, která sahá až do oblasti filozofie.
Petr Bajnar
Probouzení do reality
Rok 2026 začal z politického hlediska docela razantně. Američané provedli útok na Venezuelu a do USA uneslo americké komando venezuelského prezidenta Madura a jeho manželku.
Petr Bajnar
Rok 2026 podle umělé inteligence
Je zvykem na počátku každého nového roku se zamyslet nad tím co vše můžeme čekávat od následujícího roku.
| Další články autora |
7+2 nejhorších výletních cílů v Česku. Hororové kulisy, pasti na turisty i skutečně nebezpečný les
Kam na výlet po Česku? Kromě zaručených míst slibujících skvělé zážitky existují i lokality, kam...
Blíží se další výluka, metro C tři dny nepojede. Jak se dostat z Kobylis na Pankrác?
Kdo si na prodloužený květnový víkend naplánoval rychlou cestu přes centrum metrem, bude muset...
Strahovská Devastation Tour. Historie kopce odchází, unikátní vily jdou k zemi, jiné už mají namále
Při touláním Prahou lze narazit na architektonickou minulost města. Na tu dávnou i relativně...
Pražský maraton 2026: Běžci ovládnou ulice, doprava vsadí na metro
Už zítra (3. května 2026) se metropole promění v dějiště jedné z největších sportovních událostí...
Skrytý ráj kousek za Prahou. „Tajná“ zahrada přetéká květy a lidé o ní skoro nevědí
Lepší než Průhonice? Voňavými kvítky čerstvě obdařené lýkovce, koberce plaménků, ale i nespočet...
Mrazivá detektivka s Kristýnou Ryškou a Kryštofem Hádkem prošuměla kiny. Dáte jí šanci na streamu?
Žádný revoluční žánrový zázrak, ale poctivě odvedená česká kriminálka, která ví, co chce být, a...
Areál Klínovec zahájil sezonu ve svém Trail Parku, nabízí desítky kilometrů tras
Areál Klínovec zahájil dnes letní sezonu na svém Trail Parku. Na desítky kilometrů tras pro pěší i...
Majálesový průvod zaplnil Brno, tisíce studentů vyrazily s alegorickými vozy
Tisíce studentů v pátek dopoledne prošly centrem Brna v Majálesovém průvodu z náměstí Svobody přes...

Prodej rodinného domu, 145 m2, Vojkovice
Vojkovice, okres Karlovy Vary
3 999 000 Kč
- Počet článků 632
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1349x




















