Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bushovo přeřeknutí

"Rozhodnutí jednoho muže může vést až k zahájení neopodstatněné brutální invaze do Iráku", nedávno prohlásil ve svém projevu v Dallasu bývalý americký prezident George Bush.  

Nešlo o sebereflexi jeho vlastního prezidentství. Bush hovořil o ruské invazi na Ukrajině a slovo Irák mu prostě jen vyklouzlo z úst. Bush to ihned svedl na svůj věk 75 let. Já bych spíše použil termín Freudovské přeřeknutí, kdy fakt současné invaze Ruska na Ukrajině v mysli bývalého prezidenta vyvolala asociace na invazi Američanů do Iráku, kterou v roce 2003 sám nařídil. 

Irák byl v 80 letech 20. století americkým spojencem. Pozdější hlavní strůjce války v Iráku, Bushův ministr obrany Donald Rumsfeld si v roce 1983 v Bagdadu potřásal ruce s iráckým prezidentem Sadamem Hussainem jako emisar tehdejšího prezidenta Reagana. Irák válčil s Iránem a Irán po islámské revoluci a svržení proamerického šáha byl pro Američany nepřítelem č.1. Byly to právě 80 léta 20.století, kdy byl irácký režim nejbrutálnější a v roce 1988 použil chemické zbraně proti Kurdům, bez toho že by čelil masivním výčitkám a hrozbám trestní výpravy ze strany USA. 

Situace se změnila až na počátku 90 let 20.stol. Aby Hussain se zahojil po neúspěšné válce s Iránem, obsadil Kuvajt. Očekával, že USA se s tímto aktem smíří. Nestalo se tak. G.Bush starší se rozhodl proti Iráku vojensky zakročit. Potřeboval však získat podporu amerického lidu a mezinárodního společenství. K tomu bylo třeba dodat nějaký srdcervoucí příběh, který by dokreslil už tak brutální podobu iráckého režimu. 

Ten dodalo veřejné slyšení před nedůvěřivým Kongresem USA, kde patnáctiletá kuvajtská dívka, zdravotní sestra Nayirah, se slzami v očích vyprávěla, jak iráčtí vojáci vyhazovali z inkubátorů miminka na zem, aby mohli inkubátory odvézt do Iráku. PR agentura dodala vlastní záběry Nayrahiny otřesné výpovědi sedmi stovkám televizních stanic, a ty je odvysílaly. Emoce zapracovaly. Její vyprávění, které mnohokrát citoval president Bush st., přispělo k vytvoření veřejného souhlasu s válkou za osvobození Kuvajtu. Nepodařilo se však potlačit výsledek vyšetřování, které prokázalo, že se v kuvajtských nemocnicích žádné inkubátory neztratily. Americký generál Norman Schwarzkopf po válce přiznal, že media nepravdivě informoval o 312 zabitých nemluvňatech. Začátkem roku 1992 se konečně provalilo, kdo byla Nayirah: byla to dcera kuvajtského velvyslance v USA.

První válka v zálivu v roce 1991 ještě nevedla k svržení Sadama Hussaina. Irácká vojska byla po několika týdenním bombardování země pouze vytlačena z Kuvajtu a na Irák byly uvaleny sankce. 

Druhá válka již byla plánovaná s cílem okupace Iráku a svržení Sadama Hussaina. Šest týdnů před zahájením invaze americký ministr zahraničí Colin Powell vystoupil na půdě OSN s 90 minutovou prezentací, ve které představil důkazy o přítomnosti zbraní hromadného ničení v Iráku. Rok po invazi sám přiznal, že tyto důkazy byly lživé. 

Invaze do Iráku v roce 2003 si vyžádala nejen smrt vojáků, ale i tisíců civilistů. Dodnes se vedou diskuze o vlivu toxického ochuzeného uranu na lidské zdraví a na nárůst některých abnormalit u těl novorozenců z některých oblastí Iráku. Invaze Iráku měla i další neblahé politické důsledky na celou oblast blízkého a středního Východu.

Navíc tato invaze nebyla podpořena rozhodnutím RB OSN. Z hlediska mezinárodního práva se tak jednalo o válku ilegální. Přesto vůči USA a jejich spojenci Velké Británii nebyly svého času uvaleny žádné mezinárodní obchodní či jiné sankce, na rozdíl od současného Ruska. Nepřipadá vám to zvláštní? 

Mnozí se nyní rozhořčují nad tím, že Rusko blokuje ukrajinské přístavy a brání Ukrajině vyvážet obilí do zahraničí a tím vystavuje svět hrozbě hladomoru. Není to však logický důsledek protiruských sankcí jejichž součástí je i blokování evropských přístavů pro ruské lodě? Sami představitelé Ruska tvrdí, že blokáda bude ukrajinských přístavu skončí, když bude ukončena blokáda evropských přístavů pro ruské lodě. 

Ne nejsem obhájcem Ruska v tomto konfliktu. Jen bych byl rád, kdyby bylo všem měřeno stejným metrem. Možná by to pak na světě vypadalo lépe, než nyní. Když jeden přestává hrát podle jistých pravidel hry, přestávají hrát podle pravidel i jiní. Svět se mění v džungli, kde začíná místo Práva platit právo silnějšího.

 

 

 

Autor: Petr Bajnar | neděle 22.5.2022 11:52 | karma článku: 34,12 | přečteno: 872x
  • Další články autora

Petr Bajnar

Národ sobě

Dva červencové dny 5.7. a 6.7. jsou již po několik let státními svátky. Jsou spojeny s dvěma historickými událostmi středověkých českých dějin.

5.7.2024 v 8:08 | Karma: 0 | Přečteno: 17x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Volby do EP: Mírný pokrok v mezích zákona

Před týdnem skončily volby do evropské parlamentu. Byly to první volby do EP, kterých jsem se osobně zúčastnil.

16.6.2024 v 11:34 | Karma: 0 | Přečteno: 22x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Atentát na Fica

Ve středu 15.5. ve slovenském městě Handlová, krátce po zasedání slovenské vlády 71 letý spisovatel J.C. postřelil slovenského premiéra Roberta Fica

19.5.2024 v 10:10 | Karma: 0 | Přečteno: 41x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Co měsíc duben 2024 dal?

Duben roku 2024 se pomalu blíží ke svému konci a mně napadlo zamyslet se nad tím, co se v tomto období ve světě a v našich luhách a hájích stalo.

28.4.2024 v 12:10 | Karma: 0 | Přečteno: 33x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Reportáž z času velikonočního

Je boží hod velikonoční, den kterým vrcholí oslava velikonoc, svátků které již tradičně připadají vždy na první víkend po prvním jarním úplňku.

31.3.2024 v 9:48 | Karma: 0 | Přečteno: 38x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Stát draží iPhony, lidé kupují i dvakrát dráž než v obchodě. Úřad nechápe

22. července 2024  12:24

Finanční úřad pro hlavní město Prahu od začátku července draží zabavenou elektroniku značky Apple....

Udeří velmi silné bouřky s kroupami, může napršet až 70 milimetrů

22. července 2024  6:50,  aktualizováno  12:19

Vlnu veder ukončila studená fronta, která přechází od západu. Do Česka dorazily také bouřky, ty...

Biden konec tajil do poslední chvíle. Dorazila ho zrada nejvěrnějších

22. července 2024  12:18

Premium Amerika prožívá velkolepé politické drama jako vystřižené ze Shakespeara. Joe Biden do poslední...

Žhář přiznal sedm požárů, i zapálení historického domu. Dostal 40 měsíců

22. července 2024  12:17

Loni v srpnu a září založil jedenačtyřicetiletý Vlastimil Hauptmann v plzeňské části Roudná sedm...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 610
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1388x
Jsem obyčejný člověk, který se zajímá o filozofii, vědu i o společenské dění.