Expanze amerikanismu nejen v Anglii

Nedávno na BBC byla zvěřejněna série článků ( http://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-14285853, http://www.bbc.co.uk/news/magazine-14201796 a http://www.bbc.co.uk/news/14130942) na téma amerikanizace v Británii. Bohužel amerikanismy pronikají do kultury anglické a když na to poukážou Britové, Američané se cítí dotčeni. Nejdřív se objevil článek pana Engela, pak argumentující článek pana Barretta - USA. Jeden z názorů pana Barretta je, že americká a britská angličtina jsou sourozenci, ani jedna není rodič té druhé. Já to vidím spíš jako někteří čtenáři. Britská angličtina je rodič, americká angličtina je dítě, dítě, které si šlo vlastní cestou a které by mělo rodiče ctít.

Zatímco kanadská a australská angličtina dodržuje spíš hláskování britské angličtiny, americká ne. Zapomeňte na U v colour, zapomeňte na výslovnost, kterou znáte. Žádné leisure jako ležure, ale lýžr. Gramatika se též liší. Konec americké abecedy končí písmenem zí a ne zed. Američané si jazyk dost zjednodušili.

To je ovšem jejich věc. Jiná věc je kopírování amerikanismů. A bohužel nelze vinit Američany, ale samotné Brity. Brity, kteří najednou místo biscuit prodávají cookies, na pultech jsou cupcakes, abecedu končí na ono zmíněné zí a kopírují se zlozvyky typu Wait on you, I could care less a užívá se americká namísto britská angličtina: Shopping cart místo shopping trolley, pants místo trousers atd.

 

 

Také mi to vadí, copak si Angličané nechají vzít ten krásný jazyk? Ale neviním USA. Je to jenom na Britech, aby si toto ustáli a nejsou jediní, kteří bojují s amerikanizací svojí země. Nejsou jediní, kteří si mění jazyk a začínají lenivět a mluvit, kopírovat a jíst, pít to, co Američané?

 

 

 

 

V Česku je též vidět amerikanizace, ještě větší než v Anglii. Místo Ježíška dávají do výloh Santa Clause, Češi (někteří) najednou slaví Halloween, v novinách jsou recepty na dýňové koláče jako specialita na dušičky, lidé si víc tykají (neformálnost kopírovaná z USA plus jmenovky jenom s křestním jménem). Lidé používají otřesné anglicismy namísto českých slov. Někteří namítají, že je to přirozený vývoj jazyka, že jazyk není mrtvý, vyvíjí se. Hmm, tak proč vnucovaná ruština neovlivnila češtinu tolik jako pár let amerikanizace? Je to nepřirozené, když existuje x českých slov, která by se dala použít, ale místo toho někdo použije slovo anglické. U cizinců se to dá chápat, u Čechů žijících v Česku už méně. Násilné přejmenovávání  všeho na anglické názvy je až směšné, zatímco v Anglii je vidět snaha některých o amerikanizaci mírnou formou, Anglie nemá potřebu zařadit se na západ, v Česku je snaha o amerikanizaci až křečovitá. V novinách a zprávách není česká syntax, ale anglická. Běžná a již zažitá cizí nebo česká slova jsou nahrazena slovy anglickými. Už jenom čekám, kdy přistane érplejn na ranjveji a z něho vystoupí kouč a jeho plejeři. A neříkejte mi, že to není možné....

 

Problém je, že místo prázdného stěžování si musíme s tímto sami něco začít dělat. Pokud si chceme stěžovat, proč nenapíše někdo místo do diskuzí dopis přímo redakci tv, novin či firem, kde používají otřesné anglicismy? Musíme bojovat, jestli nechceme malou americkou kolonii místo Česka.

Nenechat si vzít tradice, nenechat se ovlivnit obchodníky a lidmi, kteří nám toto vnucují. Obchodník, u kterého dál nakupujeme, ač má ve výloze Santu, ho tam dá příští rok. Když k němu lidi chodit nebudou a dostane hodně stížností, možná příští rok dá do výlohy Betlém. Můžeme opravit češtinu našich dětí, můžeme se snažit psát česky. Školy by měly být tvrdší a vyžadovat užívání českého jazyka, jenže opak se zdá být pravdou. Novináře a média neovlivníme, ani české firmy snažící se znít kůl, kde přijímají novou manažerku podlahových krytin, která se okamžitě bude hlásit do Human Resources... ale můžeme ovlivnit svoje vlastní životy. Jenom to chce trošku snahy. Osobně si myslím, že to za tu snahu stojí. Za dobu komunismu se z Česka nestala rusky mluvící provincie, tak proč se dneska stáváme americkou kolonií ve střední Evropě?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ivana Ashby | pondělí 8.8.2011 10:59 | karma článku: 13,68 | přečteno: 1460x