#4 Zánět močových cest a močového měchýře

v rámci tematického cyklu ZDRAVÍ ŽENY. Zánět močových cest je velmi časté onemocnění a to především mezi 20. a 40. rokem života, kdy postihne až 30% žen. Uvádí se také, že za svůj život si tímto onemocněním projde každá druhá žena.

Příčiny vzniku onemocnění

Nejčastější příčinou je bakteriální infekce, i když občas mohou být příčinou i plísně či ojediněle viry. Na vznik tohoto onemocnění má vliv i několik dalších faktorů, jako je například:
- cukrovka
- delší doba cévkování
- celková oslabená odolnost organismu
- ledvinové kameny
- zadržování moči

Ženy mají jeden další rizikový faktor, kterým se zcela liší od mužů a to je délka močové trubice. Zatímco u mužů dosahuje délka až 25cm, u žen je tato trubice dlouhá, nebo spíše krátká pouhé 4cm dlouhá a je umístěna velmi blízko konečníku a je tak snazší, aby se do močové trubice zanesly bakterie.

Dalším specifickým faktorem u žen je menopauza, kdy dochází ke snížení produkce hormonu estrogenu, což může mít také za následek snížení počtu přirozených bakterií, které pohlavní orgány chrání.

Příznaky aneb jak to poznám?

Co se týče příznaků akutního zánětu močových cest, jedná se nejčastěji o tyto příznaky:
- časté a bolestivé močení
- časté a bolestivé nutkání k močení 
- pocit pálení a řezání při močení
- řezavá bolest vystřelující až do podbřišku
- zkalená, zapáchající moč, někdy krvavě zbarvená

U mužů je onemocnění močových cest méně časté, zato se ovšem častěji pojí se závažnějšími problémy např. s prostatou. Jedním z příznaků u nich proto může být nikoliv bolest vystřelující do podbřišku, ale do oblasti konečníku!

Součástí systému jsou také ledviny, ovšem rozšíření zánětu až do ledvin může mít velmi vážné následky. Provází ho většinou třesavky, horečky a zvracení. V takových případech urychleně vyhledejte lékaře.

Co s tím?

Nebojte se vyhledat lékaře – zánět často mění povrch sliznice a proto se tyto záněty tak často vrací. Je lepší tento problém řešit okamžitě a nenechat ho přejít do chronické fáze.

Ke zvýšenému riziku zánětu dochází také při pohlavním styku, kdy je otvor močové trubice drážděn a doporučuje se proto vymočení po pohlavním styku. Také je vhodné podpořit tělo ve vyplavování bakterií a lékaři proto doporučuji důsledně dodržovat pitný režim a to buď čistou vodou, nebo neslazenými čaji.

Moje práce terapeutky a lektorky na jedné straně a masérky na druhé straně mě naučily propojovat fyzično a psychično, tzn. používat jak fyzické fyto-produkty pro ošetření nepříjemných stavů a různých bolestí, tak i mentální práci sama na sobě se podívat na možné psychosomatické příčiny tohoto onemocnění.

A tak to propojuji i v tomto případě. 

Až zvládnete to fyzično, ty nepříjemné, bolestivé stavy, kdy  neběháte na toaletu i 15x za hodinu,  tak je pak možné - a je to i docela vhodné - se podívat i na to psychično.

 

Psychosomatika

Podle tradiční čínské medicíny ledviny a močový měchýř velice úzce spolu souvisí a oba dva spadají pod element vody.

A co je typické pro vodu? Je to plynutí, pohyb, přizpůsobit se korytu, nestát na místě aby to nezatuchlo.

 

Močový měchýř bývá označován jako orgán skrytých slz a  emoční pamětí. Problémy s močovým měchýřem ukazují na lpění na starém (jsou to častokrát  naše rigidní názory, postoje, neschopnost odpustit a opustit staré věci, situace) což vyjadřuje touhu mít věci i své emoce pod kontrolou. Je tam strach z vědomého uvolnění a sebevyjádření, vyjádřit to, co prožíváme, dovolit si vyjádřit emoce, kdy se častokrát stydíme zejména za strach, stud, vztek…..

 

Močový měchýř vylučuje odpadní látky z těla ven, takže funkce tohoto orgánu je - vyloučit, pustit,  z těla to, co nám už neslouží. Je to i vyjádření toho, jak umíme zvládat a vypouštět tlak životních situací, které prožíváme a které se kolem nás dějí.

 

Ústředním tématem močového měchýře  je: pouštět, od-pouštět z těla pryč to, co je zastaralé, nelpět na starých názorech, postojích, pustit pryč zlobu, křivdu, kterou si v sobě držíme a díky čemu jsme v pozici oběti, takže od-pustit a pouštět pryč co nám už neslouží a co nám naopak brání v tom, abychom se v životě posouvali.

 

Časté záněty močového měchýře u žen může signalizovat určité nezdravé lpění, nebo zranění v partnerském vztahu

  • Možná pořád lpíme na někom, nebo na něčem v minulosti, nebo třeba i na vztahu, který nám sice neprospívá, ale nechceme si to přiznat a opustit ho.

 

O odpouštění si řekneme více v některém z dalších pokračování.

Ještě taková zajímavost: málo se o tom mluví, že močový měchýř je, dá se říci, kamarád s mozkem. Proto i potíže v něm (jako epilepsie, nádory, otoky, atd.) řešíme působením na močový měchýř.

 

Obtíže s močovými cestami můžeme propojit s problémy ve vztazích.
A to v situacích, kdy problémy jsou důvodem hádek, anebo naopak mlčení, tzn. nemluví se, ale v tom člověku uvnitř probíhá konflikt, který není navenek vyjádřený, ale uvnitř sebe se ho pořád drží.

 

Naše názory, postoje i různá traumata si neseme především ze svého dětství. Proto když chceme některé věci zpracovat, uvolnit, tak je to právě práce se svým vnitřní dítětem, která nám může v tom velice pomoct.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Anna Bartošová | úterý 9.8.2022 23:34 | karma článku: 5,65 | přečteno: 172x
  • Další články autora

Anna Bartošová

Dýchejte a usmívejte se.

1.1.2022 v 21:45 | Karma: 10,70

Anna Bartošová

VNITŘNÍ ŽENA

13.2.2019 v 15:58 | Karma: 5,85