Byrokracie, start-upy a ČR na rozcestí
Bylo úžasné a inspirativní vidět lidi z tohoto prostředí při práci. Diskutovali jsme o podnikatelském prostředí, budoucnosti inovativního průmyslu a možnostech a překážkách, kterým ČR v této oblasti čelí. ČR NA ROZCESTÍČeská ekonomika se nyní nachází na rozcestí, kdy se rozhoduje, zda zůstaneme pohou „montovnou“, protože naší aktuální komparativní výhodou je relativně levná pracovní síla, nebo zda se staneme ekonomikou „taženou znalostmi“ s velkou přidanou hodnotou a zisky, které poplynou našim firmám a ne pouze zahraničním. Podle toho co jsem do dneška v různých inovačních centrech viděla je jasné, že musíme a hlavně umíme směřovat k druhé variantě.Čeká nás tedy ještě dlouhá cesta, ale věřím, že ČR má v tomto ohledu velký potenciál. Byla by velká škoda kdybychom ho promarnili jen kvůli přebujelé byrokracii a neflexibilnímu vzdělávacímu systému. Vláda nedávno schválila program na podporu inovací a start-upů a související vznik Národního inovačního fondu. Souhlasím s tím, že státní fond dokáže při VHODNĚ stanovených podmínkách podpořit inovace a aplikaci výzkumu do komerční fáze. Stát se ale musí zaměřit, stejně jako je tomu např. v Izraeli, na nejrizikovější projekty, do nichž soukromý sektor již není ochoten vstupovat. Pouze tam to má smysl podpořit. Je tedy ovšem třeba předem počítat s tím, že pouze 1 z 10 projektů, do kterých se stát rozhodne vložit peníze, to dotáhne do komerční fáze. Ovšem ten 1 z 10 spustí tzv. multiplikační efekt, jehož přínos několikanásobně převýší investici do 9 nezdařených projektů. Za druhé, do velké části projektů může spolu se státními penězi vstupovat i soukromý kapitál. Je však třeba zůstat ve střehu, protože schválení programu je pouze začátek cesty. Zcela zásadní bude nastavení vhodných podmínek a jejich implementace! Na to musíme v českém prostředí dávat obzvláště pozor. BYROKRACIE, A PŘÍSTUP PODNIKATEL=ZLODĚJ ODRAZUJE MLADÉ OD PODNIKÁNÍJednou ze zásadních podmínek je, aby posuzování projektů bylo velmi rychlé bez zbytečné byrokracie (inovace nemusí být inovací za několik měsíců), ale zároveň maximálně odborné. A to může být u nás při stávající míře byrokracie kámen úrazu. Neméně důležitý je tedy i tým expertů, kteří budou projekty posuzovat. V žádném případě to totiž nemohou být pouze úředníci. Tým se musí skládat z lidí ze soukromé i akademické sféry. V ČR se ale také dostáváme do paradoxní situace, že kapitálu pro start-upy začíná být dost, ale není dost zejména mladých lidí, kteří by chtěli začít riskovat, podnikat a uskutečňovat bláznivé nápady světového formátu, které vždy stojí na počátku úspěšného start-upu. To už ale zase souvisí s celospolečenskou atmosférou "podnikatel=zloděj" a s nastavením vzdělávacího systému, který by reagoval na proměnu a výzvy společnosti. Čeká nás tedy ještě dlouhá cesta, ale věřím, že ČR má v tomto ohledu velký potenciál. Byla by velká škoda, kdybychom ho promarnili jen kvůli přebujelé byrokracii a neflexibilnímu vzdělávacímu systému.
Alexandra Udženija
Nedostatek bytů nelze řešit sociálním inženýrstvím
Na tento ohromný problém dlouhodobě upozorňuji. Poptávka po bytech v Praze zcela převyšuje nabídku a ceny rapidně rostou.
Alexandra Udženija
Krnáčová, Airbnb a terorismus - když něčemu nerozumí, tak to „prostě“ zakážou
Ve světle bezpečnostní situace v Evropě musí politici přemýšlet, jak zajistit bezpečí občanů. Jenže někdo dělá reálné kroky a někdo jen plácá nesmysly.
Alexandra Udženija
Proč je třeba inovace podporovat?
Neskrývám, že jsem velkou fanynkou technologických novinek a inovací a že si podle mě zaslouží podporu. Proč? Tady je několik důvodů.
Alexandra Udženija
První týden Donalda Trumpa - zkáza nebo naděje?
Mnoho lidí má od nového prezidenta Spojených států řadu očekávání. Proto není od věci se na jeho kroky první týden v úřadu podívat blížeji.
Alexandra Udženija
Lepší výběr daní? NE! Větší pracovitost občanů
Jsem ráda, že máme vyrovnaný rozpočet. Už méně ráda ale slyším účelovou interpretaci a přisvojování si výsledků a zásluh pana ministra Babiše. Nejde tedy pouze o iluzionistický trik?
Další články autora |
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi
S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle...
Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl
Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....
Babiš slíbil, že zruší televizní poplatky. Nemá je sedmnáct zemí EU, říká
Přímý přenos Konečné hlasování o zvýšení poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas bude ve Sněmovně v druhé...
Bavili se freeridem v tyrolských Alpách. Lavina těžce zranila 51letého Čecha
Při pádu laviny v tyrolských Alpách se dnes těžce zranil 51letý Čech, který se se skupinou krajanů...
Slučování škol zvýší kvalitu vzdělání a sníží náklady, tvrdí analýza
Slučování škol do větších celků by mohlo pomoci zvýšit kvalitu vzdělávání v základních školách....
Brazilskému prezidentovi Lulovi krvácelo do mozku, Fica nepřijal
Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva byl akutně operován kvůli krvácení do mozku, které...
Jak oblékat děti na podzim? Kvalitní softshellové kalhoty jsou základ
Podzimní počasí je nevyzpytatelné, proto redaktorky eMimina otestovaly dětské softshellové kalhoty Wolf, které nabízí e-shop Olšákovi.cz. Jak si...
- Počet článků 59
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 574x
Členka Zastupitelstva hl. města Prahy
Místostarostka Prahy 2
Podnikatelka
Manželka a matka dvou dcer