Vítězem summitu G20 jsou radikální odpůrci

Trump, Putin, Mayová, Merkelová, Macron. Ti všichni byli důležitými postavami, které se účastnily uplynulého summitu skupiny G20. Ani jeden z nich však výrazně nedominoval tak, jako se to podařilo pouličním demonstrantům.

Schůzky nejvlivnějších lídrů světa vždy doprovázely masové demonstrace. Pro českého čtenáře není těžké vzpomenout si na sedmnáct let staré události během zasedání Mezinárodního měnového fondu v Praze. Protesty odpůrců globalizace se tak daly očekávat i letos. I tak ale Hamburg v uplynulém týdnu zažil něco, co se úplně očekávat nedalo.

Zatímco státníci jednali za zavřenými dveřmi o důležitých otázkách současnosti, hamburské ulice se proměnily v bojiště (jedno z mnoha videí např. zde: https://www.youtube.com/watch?v=Q_m6yGShvLg). O tom, že pohybovat se v uplynulých dnech v ulicích města bylo - navzdory uklidňování hamburského starosty, který uvedl, že si nikdo summitu ani nevšimne - nebezpečné svědčí například fotografie, kde si pro jistotu s sebou holohlavý muž deroucí se davy bere ceduli, že jde jen nakupovat do Edeky (https://www.welt.de/politik/deutschland/article166383041/Anarchie-Hoelle-und-mittendrin-einer-der-nur-einkaufen-will.html). 

Kdo byli oni demonstranti, kteří v ulicích Hamburku projevovali svůj odpor tím, že ničili obchody a zapalovali auta? Média hovoří o levicových radikálech, kteří se do Německa sjížděli i z okolních zemí, aby společně dali ostře najevo, že se jim nelíbí kumulace ekonomické moci spojená s mocí politickou. Někteří se prezentovali dosti schizofrenně, když si protesty fotili na vlastní iPhony, které jsou v současnosti jedním z největších symbolů globalizace.

 

Hamburské jednání skupiny G20 přitom patřilo k velmi důležitým. Poprvé se na něm setkali americký prezident Trump a ruský prezident Putin, USA tu pod Trumpovým dohledem oznámily odstoupení od klimatické dohody, proběhla různá bilaterální jednání, která mohou přinést zajímavé výsledky. Paradoxní je, že nebýt Trumpa, radikálové by výsledky jednání summitu zastínili úplně. I když je odstoupení od klimatické dohody minimálně kontroverzní, bylo jednou z mála věcí, která dokázala z výsledků tolik zaujmout, aby - mimo demonstrace - plnila stránky novin. 

Důsledky se bezesporu v Německu, které v září čekají parlamentní volby, ještě projeví. Už teď se hovoří o možné rezignaci hamburského starosty. Nicméně jedno je jisté: odpůrci globalizace o sobě dali vědět hlasitěji, než si sami organizátoři představovali. 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Aleš Michal | neděle 9.7.2017 10:55 | karma článku: 21,52 | přečteno: 839x
  • Další články autora