Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Přemluv antikomunistu

Mnozí si asi vzpomenou jak Mádl s Isovou přemlouvali babu, aby volila tu správnou stranu. No a teď se nám před finálem prezidentské volby rozjela né nepodobná kampaň - přemluv antikomunistu.

Dobrý komunista, je mrtvý komunista a bývalý komunista je něco jako bývalý černoch, tvrdí s oblibou naši antikomunisté. Finále prezidentské volby je ale teď postavilo před nepříjemné dilema, zda totiž podpořit při volbě "dobrého" komunistu, nebo volby bojkotovat a tím trochu pomoci tomu "zlému". Jedním z těch, kteří deklarovali, že je pro něj nepřijatelné volit kariérního exkomunistu je i Michal Kocáb, který se proto rozhodl volby vypustit. Ovšem pokud by takových lidí bylo více, tak by hrozilo, že pan generál Pavel zůstane před branami, a tak se objevily apely, aby se v zájmu vítězství Prahy a lásky antikomunističtí voliči k urnám dostavili a pomohli porazit pomýlenou ves a nezávist. Bývalý čelný pravicový politik Daniel Kroupa domlouval skrze media Kocábovi a ostatním ortodoxním antikomunistům, aby podpořili generála, který ač exkomunista je přece náš exkomunista. Trochu to připomíná letitý výrok amerického prezidenta Rossevelta, který na adresu diktátora Somozy prohlásil: je to sice čubčí syn, ale náš čubčí syn.

Jaká jsou ale kritéria, podle kterých lze komunisty, či exkomunisty dělit na ty špatné a dobré? Jsou to jejich charakterové vlastnosti, polistopadová činnost, nebo se má i přihlížet k tomu, jaký byl motiv jejich vstupu do KSČ? Ona totiž ta motivace dost vypovídá o povaze dotyčného, a tak není od věci podívat se na toto kritérium blíže. Lidé vstupující do KSČ během osmdesátých let by se dali rozdělit asi do čtyř skupin. V první by byli ti, kteří do strany vstupovali s vírou v myšlenku socialismu, ale těch byl nejspíše mizivý počet. Druhou skupinou tvořili ti, kterým bylo prostě členství nabídnuto a oni ho prostě nedovedli odmítnout. Další skupinu tvořili straníci, kterým bylo členství nabídnuto a oni ho přijali, protože doufali, že z něho budou mít nějaké menší výhody, tedy např. že to jejich dětem může přinést pár bodíků při přijímačkách na vysokou školu, nebo že se dostanou na pětiměsíční vojnu místo té dvouleté atd. A nakonec jsou tu kariérní komunisté, pro které bylo členství v KSČ odrazovým můstkem ke kariéře, která jim měla přinést postavení a dobré finanční zabezpečení.

Podíváme-li se na životopisy finalistů voleb a jejich vyjádření v médiích, tak je zřejmé, že oba patří do poslední skupiny, že jejich členství ve státostraně bylo motivováno jen snahou dostat se nahoru za každou cenu, což korunovali okamžitou změnou své politické orientace po pádu minulého režimu. Dnes, v individualistické společnosti orientované na úspěch, je takový oportunismus přijímán shovívavě a dá se říci, že je někdy i vítán, ale otázkou zůstává, zdali by to tak mělo být. Voliči váží na vahách výroky obou kandidátů, jejich hříšky, vystupování, a dokonce i vzhled a za pár dní budeme vidět na kterou stranu se vahadlo přiklonilo. Spousta z nich se bude přesvědčovat, že volí menší zlo a že jejich volba je vyjádření podpory vládě, či naopak protestem proti ní a asi se najdou i tací, kteří se s některým z kandidátů ztotožní bezezbytku. Právem voliče ale také je i volby bojkotovat, pokud mu kandidáti nevyhovují a volba menšího zla ze dvou zel je pro něj nepřijatelná. V těchto volbách se takový bojkot nebude ovšem týkat jen přesvědčených antikomunistů, kteří se drží hesel z úvodu článku, ale i autentických levičáků pro které jsou oba pánové jen dvěma stranami stejné mince, lidmi, kteří jsou schopni se přizpůsobit jakémukoli sytému, a tedy i systému, který dnes reprezentují a proti němuž levice stojí. Ovšem každému, co jeho jest, svět se ani po prezidentských volbách nezboří, pojede se prostě dál.

Autor: Aleš Merta | čtvrtek 26.1.2023 19:37 | karma článku: 23,86 | přečteno: 620x
  • Další články autora

Aleš Merta

Stát v roli energo-šmejdů

Může vás stát nutit platit za službu, kterou nevyužíváte? Odpověď zní může, ale není to férové a poněkud to připomíná praktiky tzv. energo-šmejdů.

4.7.2024 v 19:23 | Karma: 32,46 | Přečteno: 697x | Diskuse | Politika

Aleš Merta

Sociálně-demokratické STAČILO!, nebo spíše Waterloo

Současné vedení SOCDEM přišlo s plánem, jak přivést zpět voliče, které mu přebralo hnutí ANO. Plán má ovšem několik slabin.

26.6.2024 v 19:28 | Karma: 14,41 | Přečteno: 415x | Diskuse | Politika

Aleš Merta

České KOSMO 2024

Česká republika uvažuje o vyslání svého druhého zástupce do vesmíru, a to soukromou vesmírnou lodí společnosti Axiom Space. Cena 1,5 miliardy korun.

23.6.2024 v 18:19 | Karma: 15,69 | Přečteno: 242x | Diskuse | Společnost

Aleš Merta

Vystaví STAČILO! stopku Fialově vládě?

Českou republikou obchází strašidlo komunismu navzdory nepřejícím médiím, pravicové propagandě, dehonestaci od politických neziskovek, i odsudkům levicových progresivistů.

15.6.2024 v 19:59 | Karma: 27,32 | Přečteno: 881x | Diskuse | Politika

Aleš Merta

Děkuji ti Danuše

A nejen tobě, ale všem těm Zeleným, SOCDEMákům, blogerům, no prostě všem, kteří se do mě snažili navážet v průběhu, a hlavně v závěru mé předvolební kampaně.

9.6.2024 v 23:12 | Karma: 34,11 | Přečteno: 1249x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Tajný Orbánův dopis lídrům EU: popsal Putinovo překvapení i pohled na válku

9. července 2024  16:18,  aktualizováno  19:36

Maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem poslal špičkám EU...

Smrtící žabí jed. Silné psychedelikum ve světě zabíjí, v Česku je volně prodejné

13. července 2024

Premium V Česku si zcela legálně a snadno můžete koupit silné psychedelikum s efektem intenzivnějším než u...

Má na to? Přeřek na summitu ukázal, že média nad Bidenem zlomila hůl

13. července 2024

Premium Zásadní tisková konference vůdce svobodného světa k 75. výročí NATO se stala okukováním a...

Slovenský festival Pohoda zasáhla silná bouře, zřítil se jeden z velkých stanů

12. července 2024  22:17,  aktualizováno  23:14

Silná bouřka zasáhla slovenský hudební festival Pohoda, kde se zřítil jeden z velkých stanů....

Velmi silné bouřky zasáhly Česko. Zatopily domy a na Moravě zranily dva lidi

12. července 2024  12:06,  aktualizováno  21:53

Přímý přenos Česko opět zasáhly bouřky, které postupovaly tradičně od západu na východ. Škody napáchaly zejména...

  • Počet článků 277
  • Celková karma 25,47
  • Průměrná čtenost 1950x
Mediální prostor je plný zajímavých názorů, ale možná v něm chybí ten můj.

Seznam rubrik