Obránce českých národních zájmů, nebo pohůnek Bruselu
Summit nejvyšších představitelů zemí EU konaný příští měsíc v Bruselu bude důležitý hned z několika hledisek. Ačkoli ještě není znám jeho program, tak je zřejmé, že se evropští politici budou muset nějak postavit k politice „Amerika na prvním místě“ nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, která nejenže mění zahraniční politiku Spojených států, ale prosazuje i výrazné změny v ekonomice, která se má částečně oprostit od zeleného inženýrství, které ji moc neprospívá. Aby Evropa zůstala konkurenceschopná, tak se zřejmě bude muset těmto novým trendům přizpůsobit, nebo prostě může pokračovat v nastoupené cestě, která ovšem může také být i slepou uličkou. Už nyní je zřejmé, že Evropa technologicky zaostává za Spojenými státy a Čínou, jež výrazně pokročily ve vývoji umělé inteligence, či v kosmickém programu, a jak se zdá, tak propast mezi ni a jmenovanými velmocemi se bude nadále prohlubovat.
Není to ovšem jen o lepším podnikatelském prostředí, které Evropa potřebuje, ale i o nízkých a stabilních cenách energií, což je problém, který se Evropě nedaří uspokojivě řešit. Rychlý odchod od výroby elektřiny z fosilních paliv, či rušení atomových elektráren a nedůvěra v jadernou energii vůbec, je významnou brzdou evropské ekonomiky. Nic proti výrobě čisté energie, ale pokud chceme rušit uhelné elektrárny, tak už se tady dávno měly stavit ty jaderné. Elektřina z obnovitelných zdrojů je fajn, ale pokud ji nedovedeme ekonomicky skladovat, tak nám trn z paty nevytrhne. Katastrofou evropské politiky je to, že EU neřeší tyto zásadní věci, ale zato se často podporují dotace do nepodstatných projektů, a vnucují se podnikatelům i občanům pravidla a omezení, která je neúměrně zatěžují, či dokonce ničí. EU zavedla obchodování s emisními povolenkami, které se staly obětí spekulací, což ekonomiku dusí a brzy by mělo dusit i domácnosti.
Březnové zasedání Evropské rady by mělo vytýčit směřování Evropy v příštích letech a vyslovit souhlas, nebo zamítnout tzv. evropský kompas přijatý nedávno EK, a závěry jednání budou tedy pro další osud Evropy zásadní. Přizpůsobíme se novým okolnostem, nebo budeme lpět na dogmatech? Petr Fiala bude mít možnost postavit se za české národní zájmy a ukázat, že je chlap s „gulama“ a nejen loutka, která odkývá vše, co mu velcí hráči podstrčí pod nos. Petr Fiala bude mít možnost alespoň z části odčinit spoluvinu své vlády za přijetí balíčku Fit for 55, jehož finální podoba byla vyjednána za českého předsednictví, a který otevřel i cestu k emisním povolenkám pro domácnosti a na benzín a naftu, což stvrdila podpisem ministryně Hubáčková z KDU – ČSL. Mnoho opozičních, ale i vládních politiků dnes vyzývá Fialu k podpoře radikální změny kurzu evropské politiky, ale jakou cestu zvolí náš premiér, jakou cestu si zvolí Evropa, to se dozvíme až na konci tohoto letošního března.
Aleš Merta
Ruská stopa v Hustopečích nad Bečvou

Kdo by měl zájem na vykolejení vlaku a následnou ekologickou katastrofu v Hustopečích nad Bečvou, když ne Rusové, kteří jak víme, podnikají po celé Evropě teroristické útoky.
Aleš Merta
Zaveďme celoevropské, plošné dotace na elektromobily

Pokud chce Evropa dohnat a předehnat technologický náskok USA a Číny, tak je nutné, aby se ještě více soustředila na zelenou dotační politiku, která jako jediná nás může posunout ke světlým zítřkům.
Aleš Merta
Začala ekonomická transformace, nebo ekonomický kolaps?

Hrozí Česku, v důsledku pokračování války na Ukrajině a nesmyslného prosazování radikální zelené politiky, propouštění, nezaměstnanost, kolaps ekonomiky, nebo jsou to jen průvodní znaky nástupu technologické revoluce 4.0 ?
Aleš Merta
Izrael ihned věděl, s kým má tu čest

Západ opět navazuje na svou katastrofální blízkovýchodní politiku, a opět na to doplatí. Izrael ví, která bije. Západní naivita je nekonečná.
Aleš Merta
Národní zájem Slovenska, kontra národní zájem Spojených států

Základním principem v mezinárodní politice je národní – mocenský zájem, v rámci kterého mohou státy použít k prosazování svých cílů všech prostředků, tedy i násilí, zrady spojenců, ekonomického nátlaku apod.
Další články autora |
Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii
Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72...
Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci
Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest
Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých...
Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání
Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně...
Nezaměstnaných Čechů přibývá. Ohroženi jsou hlavně lidé před důchodem
Premium Každému třetímu nezaměstnanému je více než padesát let. O práci přijdou nejčastěji kvůli tomu, že...
ANALÝZA: Uznání ruského záboru na Ukrajině uvede v pokušení jiné agresory
Premium Vypadá to, že éra relativní zdrženlivosti po pádu železné opony byla jen epizodní odchylkou od...
Povolenka je nedotknutelná. Evropská unie má jiný plán, jak zlevnit energie
Premium Největší úlevu od drahých energií by přineslo alespoň krátkodobé zrušení či zastropování cen...
Hrubky bývají neodpustitelné. Tréninku psaní y/i proto nikdy není dost
Premium Vít nebo výt? Být nebo bít? Na tom, zda napíšete i nebo y, někdy opravdu záleží. Stejně jako na...

Prodej rodinného domu v obci Kříženec u Plané
Planá - Kříženec, okres Tachov
2 500 000 Kč
- Počet článků 293
- Celková karma 27,99
- Průměrná čtenost 1883x