Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.

Přihlásit se

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Preventivní úder - to je veliké zjednodušení. Je to výsledek dlouhodobého porušování smlouvy ohledně výroby obohaceného uranu ze strany Íránu. Diplomatických možností řešení této situace bylo více než dost. Do poslední chvíle byla Íránu dána možnost řešit situaci nenásilnou cestou. Tvářil se, že je přístupný jednání, ale v jaderném programu pokračoval vesele dál. Komu není rady, tomu není pomoci. Pokud hrozí riziko, že se jaderné zbraně dostanou do rukou fanatiků (o čemž v případě íránské "věrchušky" nelze pochybovat), musí nakonec ustoupit i mezinárodní právo.

Foto

Ve vaší myšlence jaksi ignorujete chování Iránu.

Už jsem to psal, pokud se daný stát nepřímo i přímo zapojuje do vojenských (teroristických) akcí proti jinému je taková odpověď nejen zcela přiměřená, ale také neporušuje mezinárodní právo.

PB

P47e42t50r 32B47u41r76i49a26n

23. 6. 2025 12:44

Je úžasné jak jste v útoku USA na Irán poznal politiku NATO, EU a současné vlády České republiky.

Za to vám patří zlatý bludišťák.

HH

Lol to jste se včera probudil? Rusko vede útočnou válku přes tři roky v kuse a nic...

Každou chvíli je na světě X válek a nic...

Zajímavé, ež jedna sorta lidí fandí vždy těm „správným“ na stejné OSE....:D

Foto

A43l87e10š 69M58e50r53t73a

23. 6. 2025 12:50

O porušování mezinárodního práva Ruskem se píše v jednom kuse. Agrese proti Íránu je jen další ranou mezinárodnímu právu, ovšem ranou dost aktuální.

JK

J35a13n 20K46y54š71k52a

23. 6. 2025 11:53

Ano, máte pravdu, pane Aleši Merto. Mezinárodní právo a mezinárodní řád je v troskách, ne-li přímo v (však vy víte kde). Ještě mohlo mezinárodní právo jakž takž fungovat, kdyby americké volby vyhrála Kamala Harris. Ale americký lid chtěl Donalda Trumpa, tak tedy máme Donalda Trumpa. A s Donaldem nastoupila nová filosofie. Není úplně originální, trochu ji opsal od přítele Putina, ale co už. Je to filosofie SÍLY a filosofie, aby se NAŠE LIDI MĚLI DOBŘE. Kdy se budou mít naše lidi dobře? Když budou fosilní paliva levná nebo raději když budou úplně zadarmo. Proto musí NATO napadnout Írán, abychom se dostali ke zdrojům ropy, abychom ji těžili, abychom za ropu neplatili ropným šejkům, aby naše lidi měli benzín zdarma. Ze stejné příčiny NATO postupně obkličuje Russko, aby ho mohlo zničit a dostat se k jeho nerostným surovinám na Sibiři, protože co je lepší, než levný russký plyn ze Sibiře? Ano správně. Lepší, než levný russký plyn ze Sibiře je russký plyn ze Sibiře zdarma. Bude to ještě chvíli trvat, než se nám to podaří ale dočkáme se. Začít bychom mohli aspoň tím Kaliningradem. Tam by naše lidi moc rádi jezdily na dovču k Baltskému moři. To bude naše Riviéra, až se klimatická změna náležitě prosadí. To vám potvrdí každý český turista, že se naše lidi budou mít dobře, když budou jezdit levně k moři kdy se jim zachce.

Proto volám spolu s vámi, pane Aleši Merto:

Ropu zdarma!!! Plyn zdarma!!! Žádné peníze ukrajinským matkám, Vše pro naše lidi!!! Silné Česko!!! Bude lípe!!!

MK

Mezinárodní právo je v troskách nejméně od 24.2.2022, kdy stálý člen rady bezpečnosti zaútočil na sousední zemi. Proč proti tomu píšete pamflet až po třech letech?

DR

Ale houbelec. To je po těch západních vývozech demokracie a bojích o Prahu v troskách už daleko dříve.

Foto

Mezinárodní právo (Haagská úmluva z roku 1907) Spravedlivá obranná válka je ta, která je vedena ve snaze odrazit nespravedlivé napadení, a je vždy dovolena. Ovšem pojem „obranná“ je nutno chápat v širším smyslu. Země se může válkou bránit z různých důvodů. Za prvé, může bojovat, aby zabránila bezprostředně hrozícímu porušení práv nebo narušování, které již nastalo, třebaže se nepřítel ještě přímo neuchýlil ke zbraním. Za druhé, může bojovat, aby dosáhla odškodnění nebo náhrady za hmotné či nehmotné škody, které jí druhá země způsobila. A za třetí, může bojovat, aby zajistila trvalejší a pevnější mír, pokud čelí nestálému nepříteli, který by ji jinak neustále ohrožoval. Ve výše popsaných případech to, co se na první pohled jeví jako útok, není ve skutečnost ničím jiným než dovolenou obranou

Foto

A23l27e31š 43M18e60r14t37a

23. 6. 2025 14:29

Irán ohrožuje Spojené státy? Jak? Nemá rakety ani jiné nosiče, které by mohly zasáhnout území USA.

Foto

A30l27e10š 61M40e85r50t80a

23. 6. 2025 11:36

Kdyby jste si to přečetl, tak by jste možná zjistil, že už dávno před tím.

IK

Uvádíte-li Irán jako kladný příklad uspořádání státního zřízení na Blízkém východě, pak by bylo do tohoto shrnutí vhodné doplnit prvky jako: fungující na základě propojení státu a náboženství jako celku, nejvyšší zákon je korán, náboženský vůdce má totalitní moc a nelze ho nijak odvolit (zástupce profeta), k tomu si vezměte např. statistiku, která udává počet popravených lidí v Iránu 1 000 jen za rok 2024, asi odpůrců demokracie, opravdu příkladný režim.

Není arogance mluvit o potřebě změny systému, ale ta musí přijít zevnitř a na to zatím není síla.

Přitom je to Irán, kdo je ohništěm geopolitické destabilizace, investuje miliardy do financování teroristických organizací, Syrii, Libanon, Irák přeměnil v satelity, podkopává jejich státnost jako samostatné národy.

Jeho základní doktrína je zničit Izrael a nedá se mu věřit v tom, že bude jaderné zbraně používat k mírovým účelům. USA patří vedle Izraele od 1979 k jeho nejzarytějším nepřátelům.

Trump se k útokům rozhodl spontánně, aniž by předem informoval demokraty v USA, ani Evropany, přičemž se zástupci Evropy ještě těsně před útokem snažily o diplomatické řešení s Iránem, takže i v Evropě byli celkem překvapeni - to k Vaší kritice EU.

Bombardování ze strany USA se může jevit jako problematické proto, že rozhodují lidé, kterým nezáleží na lidských životech, mezinárodní právo neplatí a diplomacie nemá účinek.

Foto

Pan autor stále se slzou v oku vzpomíná na socialistické zákonodárství, které k tomu íránskému nemělo tak daleko.

JN

J15o90s26e66f 84N23i61k85l

23. 6. 2025 13:13

Rusko je agresor, o tom žádná. USA a Izrael agresoři nejsou, protože agresí zachránily svět před jadernou válkou, kterou by mohl teroristický Írán rozpoutat jadernými zbraněmi, které nota bene ještě ani nemá. Ale co kdyby? Saddám Husajn Abd al-Madžíd al-Tikrítí měl také zbraně hromadného ničení, které svět neviděl a proto byl Irák zničen. KLDR je již má , proto zničena nebude...

Tak jistěže je mezinárodní právo v troskách...

DR

No jo. Ale USA a Izrael, to jsou přece ti hodní, takže logicky pro ty zaslepené agresoři nejsou a nikdy nebudou i pokud by rozpoutali cokoli.

  • Počet článků 300
  • Celková karma 22,16
  • Průměrná čtenost 1866x
Mediální prostor je plný zajímavých názorů, ale možná v něm chybí ten můj.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.