Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Copak nám nadělil ježíšek z Bruselu

České předsednictví v Radě Evropské unie si zaslouží palec nahoru, napsal v Právu Josef Koukal. Dobré předsednictví? Jak pro koho, napsal na Novinkách Alex Švamberk. No a teď si to přeber vážený čtenáři.

Nechci tady probírat všechny aspekty našeho předsednictví v Radě EU, ale chci se podívat na jeden jeho „úspěch“, který nám byl naservírován těsně před vánocemi. Jedná se o uzavření dohody o rozšíření trhu s emisními povolenkami a vytvoření sociálního fondu, který by měl zmírnit dopady uzavřené dohody na běžné občany. Náš ministr Jurečka jásá, jak bude moci rozdělit 50 mld. korun mezi stávajícími i novými klienty jeho ministerstva, otázkou ovšem je, zda nadšení jsou i ti, kteří pomoc budou potřebovat. Dohoda má dva aspekty. V prvé řadě zavádí povinnost nakupovat emisní povolenky i pro provozovatele námořní a silniční dopravy, což samozřejmě povede k zvýšení ceny přepravovaného zboží, a tedy i k vyšší inflaci se kterou Evropa i naše vláda tak udatně bojuje. Tlak na omezení fosilních paliv se však dotkne i osobní dopravy, kdy litr benzínu má zdražit asi o 3 až 5 korun. Oficiální cíl je jasný, tlak na přechod k elektromobilitě, tedy k údajně bezemisní osobní přepravě. Ten neoficiální je pak návrat vynaložených prostředků automobilkám, které do vývoje aut investují a omezení individuální dopravy. Dopady na motoristy? Pro ty movitější to nebude asi nic katastrofálního. Pořídí si auto za milión, až klekne baterka, tak si koupí za pár stotisíců novou, nebo auto půjde na recyklaci a místo k benzínce si budou jezdit „tankovat“ do garáže svého rodinného domku. Ti, co na to nebudou mít si budou muset zvyknout na hromadnou dopravu, kterou nám fondy z Bruselu pomohou dotovat, na elektrická kola a koloběžky. Některé aspekty života, především důchodců, ovšem tato zelená budoucnost přehlíží. Ono je totiž docela problém tahat basy s minerálkami v autobuse, či na zádech a taky víra, že lidé se dostanou výše uvedenými způsoby vždy tam, kdy a kde to budou potřebovat je poněkud iluzorní.

Druhým aspektem dohody je rozšíření trhu s povolenkami i na paliva pro vytápění rodinných a bytových domů, které nejsou napojeny na centrální výtopny. Povolenky mají zvednout ceny uhlí pro tyto odběratele až o desítky procent, u plynu se má pak jednat o jednotky procent a uvažuje se, že do budoucna by se trh s povolenkami měl vztahovat i na pelety, štěpku i dřevo. Člověk by se pomalu zasmál, když si vzpomene, jak ještě nedávno stát podporoval dotacemi, v řádech sta miliónů, výměnu starších kotlů na uhlí za kotle 4 a 5 třídy, za kotle na plyn. Je to již delší dobu, co jsem tady publikoval článek o úvahách o zavedení tzv. uhlíkové daně https://alesmerta.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=724678, což tehdejší vládní představitelé dementovali. No, uhlíkovou daň tedy nemáme, ale zato máme povolenky, a to je holt rozdíl. Jako budoucnost vytápění rodinných domků a malých bytových domů se rýsuje kombinace vytápění pomocí tepelného čerpadla a fotovoltaiky, což vypadá bezchybně, ale i to má háček. Ti, co na to mají, ti, co mají nové, pasivní domky, už takové vytápění většinou mají, těm, žádné placení povolenek nehrozí. Horší je to s těmi, kteří by k tomu, aby tento systém fungoval, potřebovali celkovou rekonstrukci svých obydlí. Tedy nejen výměnu oken a dveří, nejen zateplení stěn a střechy, ale i výměnu radiátorů za podlahové topení, protože to má při využití, výše uvedeného systému vytápění, nejvyšší účinnost. K tomu musíme připočíst pořízení tepelného čerpadla s akumulačními nádobami, kompletní fotovoltaiku, no prostě náklady v řádu minimálně miliónu korun. Máme tady modernizační, inovační, sociálně klimatický fond, takže zdroje tu jsou, řekl by klasik. Ovšem jaká bude spoluúčast, kdo pomůže s vyřízením žádostí, budou chtít někteří lidé chtít vrážet peníze do přestaveb své nemovitosti ve které si ale dnes žijí docela spokojeně? No a pak, kde vezmeme tu armádu úředníků, která bude žádosti vyřizovat, kde vezmeme ty topenáře, elektrikáře, instalatéry, zedníky a podlaháře, kteří ty stavební úpravy musí provést?

Nadšení vytrysklo v Bruselu, nadšení ovládlo i naši vládu (povolenky mají v budoucnu vynést až 1,25 biliónů korun), nadšení jsou zelení aktivisté i někteří komentátoři, ale ne všichni si malují věci na růžovo. Mnozí ekonomové, kritizují dohodu již jen z toho důvodu, že přišla v nevhodnou dobu. Mnozí komentátoři a odborníci varují, že cíle jsou v krátké době nerealizovatelné, že dopady na některé skupiny obyvatel budou, i přes avizovanou podporu, drtivé a povedou jen k dalšímu dělení společnosti. Energetická bezpečnost, zelená budoucnost, jsou jistě cíle, ke kterým máme směřovat, ale tlak na urychlené dosažení těchto cílů zavání diletantstvím, přílišným idealismem a někdy se přidává i podezření o snaze prosadit zájmy některých průmyslových skupin, které se na zelených technologiích snaží profitovat. Kostky jsou ale již vrženy a není cesty zpět. Evropské a naše vládní elity rozhodly, žádné referendum o smlouvě, které se dotkne všech našich občanů se konat nebude, a to i přes to, že před volbami o emisních povolenkách pro domácnosti nebyla řeč. Takže k zářným zítřkům vstříc.

Zdroje: https://www.novinky.cz/clanek/komentare-komentar-dobre-predsednictvi-jak-pro-koho-alex-svamberk-40418439#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

https://www.lidovenoviny.cz/ctecka.aspx?d=21.12.2022&e=LN-PRAHA#object=11742805

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-rozsirene-povolenky-lidem-zdrazi-benzin-i-topeni-40417922#utm_content=freshnews&utm_term=emisn%C3%AD%20povolenky%20pro%20dom%C3%A1cnosti&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2301041#utm_content=freshnews&utm_term=emisn%C3%AD%20povolenky%20pro%20dom%C3%A1cnosti&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz

https://www.tydenikhrot.cz/clanek/z-evropy-se-stava-klimaticky-lidr-slepych-ulicek?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

Autor: Aleš Merta | středa 28.12.2022 22:07 | karma článku: 30,23 | přečteno: 619x
  • Další články autora

Aleš Merta

Sedmilháři z ODS

Pamatujete si ještě všichni, jak před volbami do EP brojil pan Vondra a spol. proti Green Dealu, jak odeesáci slibovali jeho revizi?

14.7.2024 v 12:08 | Karma: 36,71 | Přečteno: 965x | Diskuse | Politika

Aleš Merta

Stát v roli energo-šmejdů

Může vás stát nutit platit za službu, kterou nevyužíváte? Odpověď zní může, ale není to férové a poněkud to připomíná praktiky tzv. energo-šmejdů.

4.7.2024 v 19:23 | Karma: 32,52 | Přečteno: 702x | Diskuse | Politika

Aleš Merta

Sociálně-demokratické STAČILO!, nebo spíše Waterloo

Současné vedení SOCDEM přišlo s plánem, jak přivést zpět voliče, které mu přebralo hnutí ANO. Plán má ovšem několik slabin.

26.6.2024 v 19:28 | Karma: 14,41 | Přečteno: 416x | Diskuse | Politika

Aleš Merta

České KOSMO 2024

Česká republika uvažuje o vyslání svého druhého zástupce do vesmíru, a to soukromou vesmírnou lodí společnosti Axiom Space. Cena 1,5 miliardy korun.

23.6.2024 v 18:19 | Karma: 15,69 | Přečteno: 242x | Diskuse | Společnost

Aleš Merta

Vystaví STAČILO! stopku Fialově vládě?

Českou republikou obchází strašidlo komunismu navzdory nepřejícím médiím, pravicové propagandě, dehonestaci od politických neziskovek, i odsudkům levicových progresivistů.

15.6.2024 v 19:59 | Karma: 27,32 | Přečteno: 882x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Zájem o dlouhodobý investiční produkt roste. Lidé reagují na změny v penzijku

18. července 2024  10:39

Možnost zajistit se na důchod skrze investice už zvolilo přes padesát tisíc Čechů. Proti březnu se...

Jihočeská kriminálka řeší dvě vraždy, podezřelé už zadržela

18. července 2024  10:37

Jihočeští kriminalisté se zabývají dvěma závažnými zločiny. V pondělí vyráželi k podezřelé...

Adresa hotelu neexistuje. Maďarka přišla o peníze a ve Varech i o iluze

18. července 2024  10:35

Velké rozčarování zažila žena z Maďarska, která v pátek 12. července přijela vlakem do Karlových...

Za podporu Ukrajiny dostalo Česko z EU 245 milionů, další miliony přišly za výcvik

18. července 2024  10:28

Česká republika letos obdržela kompenzaci za vojenský materiál dodaný Ukrajině z Evropského...

  • Počet článků 278
  • Celková karma 26,89
  • Průměrná čtenost 1947x
Mediální prostor je plný zajímavých názorů, ale možná v něm chybí ten můj.

Seznam rubrik