Recenze: V Královských zahradách, antologie
V Královských zahradách – antologie
Jak jsem napsala jinde a jak je o mně vcelku známo, horory nečtu. Tedy – většinou. Mám z nich noční můry. Jenže když vznikne antologie, v níž jsou zastoupeni nejlepší čeští hororoví autoři, kteří jsou zároveň i vašimi známými, co zbývá? Že je to antologie k poctě Stephena Kinga? Tak to už je jasné úplně… Přesto nemám ani Kinga načteného tolik, abych zachytila všechny odkazy na jeho dílo. Můžu říct, že mě to docela mrzí
Že je sbírka věnovaná Kingovi, to pochopí prakticky okamžitě i ten, kdo četl byť jedinou jeho knihu. Mistr je zde přítomen naprosto všude. Již na velmi zdařilé obálce sedí na královském (jak jinak) trůnu jako skutečný vládce své temné říše děsů, hrůzy a nočních můr. Některé povídky na něj odkazují přímo, jinde bylo Kingovo dílo spíše inspirací. Leckde jsou drobné upomínky a odkazy jen tak mezi řečí: zastavený čas 19:19 na hodinách, názvy jeho knih, použité jako běžné slovo v textu, a mnoho dalších.
Obvyklým problémem většiny antologií je fakt, že úroveň povídek bývá nevyrovnaná. Tento jev se do určité míry nevyhnul ani Královským zahradám, projevuje se však mnohem méně patrně než u jiných povídkových sbírek. Myslím, že za to můžeme děkovat stejnou měrou poctivému výběru povídek a kvalitě zúčastněných autorů.
Pojďme se podívat na jednotlivé šlépěje skrze onu zahradu hrůzných rajských potěšení.
· Prolog v podobě komiksu – Murin Wolf
Skvělý nápad. Nečetla jsem komiks snad od dob Lips Tulliana a moc jsem si užívala všechno to „grrr“ a „SKŘEK!“ Jako úvod do knihy velmi originální!
· Ve stínu – Lucie Tringelová Kaňová
Povídka velmi kingovské atmosféry. Parta mladých jede do oblasti, před kterou jsou varováni, aby tam získali originální videa a tím další followery, nejkýženější kořist dnešního světa. Že výlet nedopadne podle plánů, je nabíledni. Konec mě trochu zklamal svou neuzavřeností jednotlivých linek.
· Sklep – Vladimír Pospíchal
Jednohubka o dětském strachu, který je přece tak směšně bezdůvodný. Nebo…?
· Tam venku – Ludmila Svozilová
Autorka skvělého Zemři, Kaine znovu dokazuje, jak děsivou atmosféru dokáže navodit a jak mistrně dokáže popsat hrůzy, jaké dokáže jen člověk. Poměrně klasický scénář – pobyt spřátelené čtveřice na chatě se záhy změní v něco vážně moc ošklivého.
· Muž, co nikdy nezemřel - Tomáš Marton
Westernově laděná povídka, spíše strašidelná než hrůzná, ačkoli krve a mrtvol je v ní víc než běžný průměr.
· Žena s pastelkami – Svatopluk Doseděl
Téma domácího násilí, které se mě v povídkách vždy mimořádně dotýká a kde se mi pravidelně vaří krev nad hláškami typu „Nemůžu odejít, nemám na to dost peněz.“ V těchto konotacích mi vždy vytane úryvek z Pratchettových Dobrých znamení, kde se praví zhruba následující: „Cowleymu (démonovi) dělalo stále větší potíže vymýšlení nových a nových zel, která by byla natolik ošklivá, aby si jich někdo na pozadí běžného života vůbec někdo všiml.“ Protože člověk člověku dokáže způsobit takové peklo, jaké by nevymyslel ani nejtalentovanější ďábel. Pan King tohle dobře ví a v jeho knihách je to znát. V těchto povídkách také.
· V plamenech – Radoslav Kozák
Pochmurné, děsivé, strašidelné, plamenné a bez většího vysvětlování.
· Oči viny – Kristina Trefilová Haidingerová
Krásně mrazivá povídka o noční můře každého řidiče.
· Takovej je život – Dominik Fiala
Povídka s překvapivou pointou, kdy se dozvíme, že všechno je jako obvykle jinak, než jsme si mysleli. Ten proazický závěr mě maličko zamrzel. Na konci je jasný odkaz na nějakou konkrétní povídku, ale bohužel mi nic neřekl, což mi přišlo líto. Asi si budu muset tuhle literaturu přece jen muset více nastudovat. Hororoví znalci jistě poznají, oč jde.
· Poslední kapka – Vlaďka Sacká
Nové sanitky a jejich osádky, stará bolest a vážně nečekaná pointa.
· Pouta – Roman Bílek
Tohle bylo spíš porno než horor a za mě to nezachránila ani citace z Romea a Julie. Snad za to může moje prudérie, ale mně sem tato povídka neseděla. Připadalo mi, jako by se autor vyrovnával s nějakým vlastním běsem nebo se chtěl někomu touto cestou pomstít.
· Michal Březina – Mizerná smrt Václava Kácela
Osvěžující humorná jednoaktovka k nabrání dechu a uvolnění. S hlavním hrdinou jsem velmi, velmi cítila.
· Monstra uvnitř nás – Karin Novotná
O tom, že není radno přeceňovat psychiatry a podceňovat bubáky.
· Krátká letní brigáda – Mark E. Pocha
Klasické zlo bez příčiny, nebo snad kvůli pomýlenému chápání Boha či domnělé rodičovské křivdě. Krvotok a hromady mrtvol v kingovském duchu, ale pro mě trochu na povrchu.
· Odmaskuj se! – Ivana Gašparíková
A opět ten rodinný hnus. Tak děsivý, protože tak reálný a tak, bože, tak častý. Pointa předvídatelná, ale krásně strašidelná a v rámci žánru logická.
· Archiv – Petr Boček
Povídka, jakou nejspíš nemohl napsat nikdo jiný než archivář. Obávám se, že do archivu jakéhokoli druhu mě nějakou dobu nikdo nedostane…
· Klauni – Miroslav Pech
Povídka, kterou jsem buď nepochopila, nebo nebyla děsivá. Chyběla mi linka Ondry. Nebo přebýval Ondra.
· Dobrý manžel – Madla Pospíšilová Karasová
Protože vím, co Madla dokáže, začínala jsem tuto povídku číst už apriori s mrazením v zádech. A ejhle, zlo je tu jaksi jen zpovzdálí, zprostředkované a snesitelné. Roztomilý odkaz na Mistra v závěru. Milé počtení v té záplavě hrůz.
· Miss Misantropie – Karel Doležal
Povídka na pomezí sci-fi a hororu, kde bloudíme v jiných vesmírech a vědomích a lecčem dalším….a přitom stačilo, kdyby ji ve škole nešikanovali!
· Dívka, která měla ráda Stephena Kinga – Aleš Richter
Lehce humorně bizarní pocta Mistrovi s mnoha odkazy na jeho dílo. Prostě když Ho miluješ, není co řešit. I když ti třeba hrábne.
· Věřím ve vůni jasmínu – Jiří Sivok
Tragický a tak hrozně pravděpodobný příběh, jakých se kolem nás odehrávají denně desítky. U čtení se mi svíralo srdce smutkem.
· Epilog – komiks, Murin Wolf
Vtipné uzavření antologie, vyplatí se dobře prohlédnout a přečíst!
Shrnutí:
Myslím, že se Mistr za své nadané žáky z českých a slovenských literárních luhů a hájů stydět určitě nemusí. Jak jsem napsala výše, některé povídky mi do sbírky neseděly, jiné mě tak docela nezaujaly, ale podtrženo a sečteno, mám z antologie velmi dobrý dojem a jsem ráda, že máme tolik talentovaných autorů, byť v žánru, kterému neholduji. Z každé stránky dýchá úcta, obdiv, někdy až láska ke Stephenu Kingovi. Stejně jako to, jak autory psaní bavilo a s jakou chutí a vervou šli v Mistrových stopách. Leckde se mezi řádky chvěl jemně černý humor, jinde útočilo zlo napřímo. Kniha je nadto opravdu vymazlená, od obálky přes předmluvu, ilustrace po takovou zdánlivou maličkost, jako je vlepená záložka.
Nepochybuji o tom, že větší znalec Kingova díla najde mnohem více „easter eggs“, odkazů, upomínek a drobností, než jsem dokázala já. Nejsem Kingem zcela nepolíbená (ráda se vytahuju, že jsem část jeho díla četla v němčině), ale nemám načteno zdaleka tolik jako naši autoři a jejich spřízněnci. Snad ale právě proto můžete ocenit pohled čtenáře částečně „zvenčí“. Neboť i takový se občas rád projde V KRÁLOVSKÝCH ZAHRADÁCH. Ta procházka stojí za to!
89% (poctivě vypočítáno z ohodnocení jednotlivých povídek)
28. září 2024
Alena Bures
RECENZE: Alena Adrianet Heinrichová - Slovodějky
Amálie je nejvyšší slovodějka v podivuhodné knihovně neméně podivuhodného města. Jenže do města začíná proudit svěží dech nových časů a to se mnoha lidem nelíbí. Kouzelná míza, čarovné formule a šarmantní Artur... co chtít víc?
Alena Bures
RECENZE: Josef Šorm - Cínový vojáček
Nová detektivka v duchu nejlepších pravidel a tradic staré poctivé detektivní literatury, to vše v kulisách současného světa. Staré hříchy vrhají dlouhé stíny... Byl zavražděný podnikatel opravdu takový dobrodinec, jakým se zdál?
Alena Bures
RECENZE: Erik Decimus + Richard Otec - Pták na drátě
Mimořádný zjev v české poezii - sbírka veršů Pták na drátě. Oba autoři navíc doplnili svou poezii i výtvarnou částí - Erik Decimus kresbami, Richard Otec fotografiemi. Výjimečné dílo nejen v českém literárním kontextu.
Alena Bures
Recenze: Jiří Štraub - Krokodýlova kapela
Půvabná a humorná pohádka i s přesahy pro dospělé o tom, jak si krokodýl postavil rokenrolovou kapelu. Jenže mu do cesty přijde závistivý nosorožec...
Alena Bures
Recenze: Dana Beranová - Zpěv straky
Poněkud netypický fantasy příběh, kde se nevybíjejí národy a nekácí světy. Čarodějka Henika putuje za svým posláním, pro které se rozhodla a pro které má schopnosti - léčit lidi a pomáhat jim ze všech svých sil (a kouzel).
Další články autora |
Trump se vrátí do Bílého domu. Urval klíčové státy, prohlásil se vítězem
Sledujeme online Donald Trump zvítězil v amerických prezidentských volbách. Získal klíčovou Pensylvánii, jeho...
Nenávidím vás všechny! Hollywood je v šoku z Trumpova vítězství
Šok, zlost, zklamání a smutek. Tak se dá shrnout reakce Hollywoodu a amerických tvůrců na vítězství...
Čeká nás zlatá éra Ameriky, uzavřeme hranice, slíbil Trump ve vítězné řeči
Výsledek amerických prezidentských voleb je dosud největším politickým vítězstvím. Za jásotu svých...
Vraťte nám kus země, žádá Polsko. Spor by vyřešilo darování budovy ambasády
Premium Ačkoli se zdá, že má Česko s Poláky bezproblémové vztahy, pod povrchem doutná mnohaletý spor. Týká...
V Rakousku bojují o život dva Češi. Jeli na střeše metra, srazil je nadchod
V rakouské nemocnici bojují o život dva Češi, kteří se v úterý ve Vídni vážně zranili při jízdě na...
Koalice ve Sněmovně prosadí svou verzi důchodové reformy, našla kompromis
Přímý přenos Věk odchodu do penze se má zvyšovat až na 67 let. Na předčasný nekrácený důchod bude mít nárok asi...
Hon na Židy v Amsterdamu, po fotbale propukly násilnosti proti Izraelcům
Nejméně deset Izraelců utrpělo zranění při protiizraelských násilnostech v Amsterodamu po...
Argentinské úřady obvinily tři lidi v případu úmrtí zpěváka Liama Payna
Tři lidé byli obžalování v případu úmrtí Liama Payna, zpěváka někdejší irsko-britské chlapecké...
Rezavé dráty, chybějící brzda. Co způsobilo pád lanovky na Ještědu
Pád ještědské lanovky, při kterém v říjnu 2021 zemřel průvodčí jedné z kabin, zavinily pověřené...
Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 27
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 282x