Rok krysy před námi !

Doba roztomilých zvířátek odeznívá…? Pohled na znamení budoucího roku, končícího více či méně symetrickou osmičkou, podle malířských či písmáckých dovedností autorů ručních zápisů, mě přesvědčuje výmluvně, že opravdu nežijeme ve světě, kde se konec starého roku, a začátek toho dalšího, přijímá s nějakou zvláštní shodou. Už vůbec nehledě na to, že na různých místech naší planety začíná ten další rok i v různých dnech, a i ta největší náboženství se mírně či více odlišují… ! Mám rád psy a tak jsem začal oslavovat v roce 2006 Nový rok dvakrát, nejprve podle „gregoriánského“ kalendáře 1.ledna a pak podle čínského kalendáře 5.února 2006, kdy začal Nový rok, který byl právě ve znamení psa.

Naše milá fenka drsnosrstého jezevčíka sice více vnímala buřta, který dostala jako novoroční oběd zmíněný den, mnohem intenzivněji,  než to, že začíná rok jejich „ssavčího“ druhu (psáno podle Alfreda Brehma) – a to už jsem jí vůbec nesděloval důvěrnou informaci, že další čínský Nový rok (který je podle jejich kalendáře celkově 4705.rokem…) bude a vlastně pořád ještě je rokem prasete… ! 

A to až do 6.2.2008, kdy vypukne již zmíněný rok krysy.

Mimo jiné je rok krysy prý i rok, kdy se podaří splnit přesně naplánované věci – už chápu, proč se o organizaci letní olympiády v Pekingu vedl takový boj.  

Nakonec, kdybych měl být „voličsky“ ošklivý řekl bych, že v uvedených zvířecích znameních přímo před očima rostou generace našich současných politiků, kteří se psu, praseti nebo kryse příliš nezpronevěřují… . Příjmení či strany nechť si laskavě dosadí čtenář sám!! 

Krysa se mně ale "venkoncem" nezamlouvá, a tak chci-li slavit Nový rok alespoň dvakrát, budu se asi muset přizpůsobit „juliánskému“ kalendáři, kdy ve východních ortodoxních církvích, kde převládá pravoslaví, začíná Nový rok až 14.ledna 2008. 

Bližší pohled ale ukazuje, že oslava by mohla následovat dvakrát poměrně krátce po sobě, takže jsem se snažil rozhlédnout i jinde.  

Což takhle solární kalendář, lunární nebo lunisoloární…? 

Nepříjemný by neměl být ani židovský zvyk – slavit Nový rok v kalendářním roce třeba čtyřikrát !  V židovském kalendáři lze objevit nejméně čtyři nové roky: 1. nisanu se slaví nový rok králů (tedy 1. nisan je určující datum, od nějž se počítají léta vlády každého krále). 1. elul je novým rokem plodnosti zvířat. 15. švat (tu bi-švat) je novým rokem stromů a 1. tišri je "hlavou roku" a oslavou stvoření světa.  

A aby to bylo ještě přehlednější, nabízí židovský kalendář (lunisolární kalendář) ještě další Židovský nový rok (Roš Hašana) - nový rok židovského kalendáře, v tento den měl být před více než 5.768 lety stvořen člověk… a aby nedocházelo k mýlkám, o několik set let později se měl ve stejný den narodit i prorok Abrahám, atd., atd. (např. v tento den předstoupil biblický Josef před faraona, na Roš Hašana se vymanili Židé z otrocké práce v Egyptě, což byl první krok k celkovému osvobození, později přesně na Roš Hašana byla v Izraeli zahájena na chrámové hoře stavba nového chrámu…) 

Roš hašana (Nový rok – doslova Hlava roku…!) je dobou výročního účtování všeho stvořeného, dnem soudu. Původně byl ve 4.stol. našeho letopočtu stanoven na 7.10. r. 3761 př. Kristem, později byl výpočet opravován a dnes se slaví v nejbližším nov.k podzimní rovnodennosti. Nejdříve to může být 5.září (např.to bude v roce 2013) a nejpozději 5.října (to se stane v roce 2043…)  

A co takhle thajský Nový rok (13. až 15.duben), japonský Nový rok (datování roku podle nástupu císaře) nebo „přehršel“ Nových roků v dalších částech světa.

Ani muslimové to nemají jednoduché se svým přísně lunárním kalendářem, jehož rok neodpovídá roku solárnímu…,. počátek letopočtu se klade na den, kdy se poprvé objevil nový Měsíc po Mohammedově útěku z Mekky do Medíny - 16. července 622 AD (pátek). Aby to bylo ještě trochu složitější - letopočet se užívá od roku 640 AD, kdy vládl chalífa Omar, který dobyl Egypt, Palestinu, Sýrii a Persii. I když se nám může zdát lunární kalendář nevýhodný, dodnes se používá ve značné části světa jako tzv. muslimský kalendář.

Vždy za 32 let opakuje situace, kdy jednomu křesťanskému letopočtu odpovídají tři různé letopočty muslimské. Naposledy tato situace nastala v roce 1976, kdy muslimský rok 1395 končil 3. 1. 1976, rok 1396 končil 23. 12. 1976 a zbytek roku 1976 byl datován v muslimském světě rokem 1397… !!  

Zdálo by se, že pryč jsou doby, kdy za počátek kalendáře ( čti za rok nula...)  byly označovány dny slavných vítězných bitev, korunovace panovníků nebo osvobození států.

Příkladem za všechny budiž mongolské označování letopočtu vznikem Mongolské republiky ještě v minulém století…  (r.1910) 

Ale kdo by si chtěl oslav opravdu užít, pak by měl uvažovat o stěhování do Indie. Ještě v padesátých letech se v Indii používalo více než 30 různých kalendářů a letopočtů. Dodnes vychází každoročně v Indii almanach o mnoha stovkách stran, podle kterého je možno přepočítávat data, používaná v různých indických státech. 

Tak tedy vzhůru do oslav  Nového roku !  

Jen je třeba zaměstnavatele či rodinu taktně upozornit, že vrátit se hned po Novém roce, může také znamenat, že se objevíme až někdy po 1.září, kdy např. pro změnu začíná vlastní církevní liturgický kalendář … . 

A  místo znamení krysy budou pravděpodobněji viděny „bílé myšky“ nebo se vrátíme zpět – znamení-neznamení - s pořádnou opičkou… !   

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Václav Pecka | pátek 28.12.2007 1:10 | karma článku: 12,32 | přečteno: 2694x