Internetové diskuze – jak oddělit zrno od plev

Často se stává, že někteří lidé na sociálních sítích mrknou na nadpis článku a okamžitě soudí, aniž by se namáhali přečíst aspoň pár odstavců a pochopili kontext, v němž to a ono bylo řečeno.

Pak nastávají úsměvné situace typu: jeden článek nadepíšu např. „Raději pod Čínou než pod radikálním islámem“, jiný zase „Ti či oni tu zavádějí cenzuru jako v Číně“. A za chvíli se dočtu: „Tak ty nevíš, čí si, tady Čínu vychvaluješ a támhle ji haníš.“ Samozřejmě, kdyby si dotyčný přečetl „celý kontext“, pochopil by, že Čínu nehájím, jen říkám, že tamní režim považuji za přijatelnější než třeba režim v Saudské Arábii.

Nebo něco napíšete, dáte si s tím práci, včetně zdrojů, a nějaký „chytrolín“ záměrně vytrhne půlku věty nebo odstavečku, který se mu hodí, ocituje ho bez ohledu na souvislosti, a tímto způsobem se snaží celý článek očernit jako „jeden velký blábol“. Další způsob je chytit se nepodstatného detailu, případně i skutečné nepřesnosti/omylu, který je ovšem celkově podružný (např. si spletete název mezinárodní úmluvy, v níž je to a to zakotveno, ovšem podstatné je, že to skutečně zakotveno v mezinárodním právu je).

A samozřejmě „nejjistější metodou“ je vykašlat se na jakoukoli logickou argumentaci a uchýlit se k osobním urážkám, nadávkám, zesměšňování…, ale to je známá věc. Takovými lacinými triky „bojují“ na sociálních sítích ti, kterým nejde o dobrání se pravdy, ale kteří chtějí za každou cenu toho druhého „sejmout“ a ukázat, jaký je to s odpuštěním „vůl korunovaný“ a oni jací jsou „frajeři“.

Nepíšu to zde proto, abych si „viléval srdíčko“, spíše mi jde o to ukázat, podle čeho se dají rozeznat jednotlivé typy diskutujících, a tedy i jejich důvěryhodnost. Vždycky je potřeba se soustředit ne jen na to, co je řečeno/napsáno, ale za jakých okolností je to řečeno. Často je mi vyčítáno, že moje diskuzní příspěvky a komentáře jsou dlouhé. A je to pravda, ovšem právě proto, abych pojal věc v celém kontextu. Je velmi jednoduché mrknout na první dva řádky nějakého textu a okamžitě napsat odsuzující komentář…, a když to udělá deset či dvacet lidí, tak to již udělá „ten správný“ dojem – nazval bych to virtuální lynčování. A jak ho poznáte? Tak, že budou povětšinou chybět jakékoli kloudné a rozumné argumenty, proč je to či ono „blábol“ či „nesmysl“, příspěvky budou velmi krátké, expresivní, budou obsahovat málo slov, ale za to hodně vykřičníků či negativních smajlíků.

Potom je také dobré rozlišovat, zda člověk diskutuje povrchně skutečně s úmyslem někoho shodit, nebo prostě jen reaguje ve spěchu, což je, aspoň z mého pohledu, poměrně omluvitelné, i mně se to nezřídka přihodí. Ale to se dá jednoduše poznat. Když člověku, který si ve spěchu přečte nadpis a reaguje, zdvořile a nenápadně vysvětlíte onen kontext, tak to pochopí a diskuze už pak probíhá ve věcné rovině. Naopak ten, který vás chce „sejmout“, si holt najde jinou „mouchu“, nepřesnost, neobratnost či věty vytržené z kontextu, které pak využije k vaší dehonestaci, příp. k dehonestaci autora článku, který komentujete či sdílíte.

Osobně se mě urážky a fauly na sociálních sítích dotýkají jen málo (už jsem si zvykl), ovšem jde o to, využít čas strávený nad internetovými diskuzemi co možná efektivně – nemá smysl přesvědčovat někoho, kdo nechce slyšet nic kromě své vlastní pravdy, kdo neřeší obsah a pravdivost, ale zda je mu osoba autora sympatická či nesympatická…, na druhou stranu je třeba umět se tvrdě bránit, pokud vám nějaký „chytrý záškodník“ šikovně mířenými fauly odlákává jiné lidi, kteří chtějí diskutovat slušně a věcně – pro takovéto „troly“ nemám žádné pochopení, zvlášť když útočí ve skupinách (jako sršní roje).

Schopnost umět si vybrat, komu svůj „diskuzní čas“ věnujete a u koho seznáte, že nemá smysl se s ním o tom či onom vůbec bavit, může ušetřit hodně zbytečné námahy. Věřím, že alespoň některým čtenářům tento článek pomůže se lépe v problematice internetových diskuzí orientovat.

 

Autor: Adam Mikulášek | čtvrtek 22.12.2016 16:57 | karma článku: 27,84 | přečteno: 694x

Další články autora

Adam Mikulášek

Možná není co slavit, ale je co bránit

Tak tu opět máme 17. Listopad. Poslední dobou se rozmáhá postoj, že vlastně není co slavit a že za komunistů bylo líp. Druhá strana zase křičí něco o populistech ohrožujících svobodu a demokracii.

17.11.2017 v 20:06 | Karma: 11,87 | Přečteno: 132x | Diskuse | Politika

Adam Mikulášek

Rozdíl mezi škodlivou pozitivní diskriminací a férovým vyrovnáváním šancí

Příklad nespravedlivé pozitivní diskriminace: rasové kvóty, jež fungují tak, že „nebílý“ student se může dostat na školu na úkor „bílého“ studenta, který udělal přijímačky lépe.

15.11.2017 v 13:48 | Karma: 11,50 | Přečteno: 100x | Diskuse | Politika

Adam Mikulášek

„Páááňčitelko, Pepíček je xenofób! Pouštěl o přestávce Mešitu!!!“

„Maruško, jsi velmi svědomitá dívenka. Dostaneš ředitelskou pochvalu za statečnost a pětikilčo jako zvláštní odměnu. Něco hezkého si kup a přijď zas na kus řeči!“

15.11.2017 v 9:25 | Karma: 12,29 | Přečteno: 151x | Diskuse | Občanské aktivity

Adam Mikulášek

VZP nechala umřít člověka na rakovinu, odmítla uhradit nákladný lék!

Bránil se soudní cestou, ale než mohla naše loudavá justice vynést verdikt, pacienta bohužel dostihla smrt na agresivní typ nádoru zvaný sarkom.

14.11.2017 v 16:53 | Karma: 34,21 | Přečteno: 1744x | Diskuse | Politika

Adam Mikulášek

Neomarxisté potřebují rasisty, aby mohli ospravedlnit udávání spolužáků a podobné praktiky

Děcka blbnuli ve škole, zdravili se římským pozdravem, podobným tomu nacistickému..., zkrátka asi jako když parta opilců z blbosti zazpívá cestou z hospody internacionálu..., spolužačka je udala a dostala za to 2000 euro!

14.11.2017 v 10:33 | Karma: 38,33 | Přečteno: 1541x | Diskuse | Občanské aktivity

Nejčtenější

„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky

27. dubna 2025  16:27

Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

25. dubna 2025  9:05

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze

28. dubna 2025  13:51,  aktualizováno  21:26

Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

21. dubna 2025,  aktualizováno  12:07

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

Za digitalizaci stavebního řízení bonus 250 tisíc. Krajský úřad odměny tajil

29. dubna 2025

Premium Bývalý hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek, dnes ministr pro místní rozvoj (za STAN), loni...

Soud projedná odvolání psychiatra Cimického. Má jít na pět let do vězení

29. dubna 2025  10:40

Městský soud v Praze v úterý ve 13 hodin projedná odvolání psychiatra Jana Cimického, který je...

Bílý dům zmírní cla uvalená na automobilový průmysl, píše americký list

29. dubna 2025  10:36

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v úterý zmírní dopad svých cel na automobilové...

Amnesty International kritizuje Česko za vývoz zbraní i Okamurovu kampaň

29. dubna 2025  7:29,  aktualizováno  10:34

Mezinárodní organizace Amnesty International (AI) poukazuje ve výroční zprávě na několik problémů v...

  • Počet článků 497
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1614x
Jmenuji se Adam Mikulášek, jsem od narození nevidomý, již od dětství se zajímám o dění v této zemi i ve světě a vzdělávám se v oblastech politiky, historie, ekonomie a psychologie. Od června 2010 jsem členem Čssd a snažím se prosazovat tematiku zdravotně postižených, dlouhodobě nemocných, větší účast občanů na rozhodování a demokratizační procesy v této straně.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.