Foto

V Košicích jsem kdysi asi 15 let žil a mám na ně hezké vzpomínky.

Vtipkovalo se tam, že typický Košičan na otázku "Vy jste Slovák?" obvykle odpověděl "Igen" (tj. ano).

Foto

to naozaj? mne sa to tam nikdy nestalo. v košiciach, tam sú samí východniari a tí hutoria jedna radosť. To skôr na juhu slovenska je maďarská menšina. Východniari sú veľkí lokálpatrioti. a prechodné bydlisko-praha a okolie.

PL

Velmi hezky napsané!

Košice - typické multikulturní a tolerantní město s klasickým středoevropským "třetinovým" složením (Němci + Židi + Místní), přes které se ve 20. století přelévaly soutěžící státy tam a zase zpátky, a jakých bylo na teritoriu Čech, Moravy, Slezska a Uher neurékom.

Já jsem i za socialismu, kdy od většiny Slováků bylo vůči Čechům cítit skoro při každém setkání jakési poloskryté mírné nepřátelství a odstup, vždycky od Košičanů nabyl dojmu, že jsme "na jedné lodi".

Foto

Súhlas, až na tých Maďarov, to trošku zle glosujete, východňare to je u nás fenomen. To treba zažiť a nie jednou návštevou.

Foto

Viz má reakce na vaší reakci ve vláknu u pana Krause.

  • Počet článků 15
  • Celková karma 17,21
  • Průměrná čtenost 2400x
Zajímám se o historii, historickou architekturu a politické dění. Baví mne cestování, poznávání a prozkoumávání měst. Svou pozornost soustřeďuji rovněž na současné válečné konflikty, zejména na Blízkém východě. Taktéž se hrdě hlásím ke Slezsku - historickému území většiny mých předků. Bakalářské vzdělání jsem získal v dvouoboru Politologie a Mezinárodní vztahy na FSS MU v Brně. Nyní studuji magisterský obor Politologie na FSV UK v Praze. Jsem editorem několika facebookových stránek propagující slezskou a hlučínskou identitu. Matka slezsko-německého původu (3/4 předků z Hlučínska, 1/8 ze Sudet a 1/8 z Bohumínska a Těšínska, přičemž "neprajzská větev," avšak rovněž německá, se na Hlučínsko přistěhovala v roce 1926). Otec "Čech" (1/2 předků z Valašska, 1/4 z Francie, 3/16 z Bohumínska a Těšínska a 1/16 z Haliče).

Seznam rubrik