Jako zdravotníci nejsme adekvátně připravení na nával pacientů s COVID-19
Z důvodu nedostatku i normálních roušek jsem dnes po celý den nosil jednu a tu samou. Účinnost takovéhoto opatření rovná se takřka nule. Na celém oddělení (interně okresního typu) máme k dispozici jen směšných pět FFP-3 – tedy masek, které spolehlivě chrání proti virové nákaze. Nemluvě o tom, že takováto maska má určitou svoji životnost – neměla by se tedy užívat opakovaně. Nyní tedy nezbývá, než po internetu dohledávat alternativní metody, jak životnost těchto masek pokud možno prodloužit (vyfénování, dezinfekce apod.). Dospěli jsme až do takového stadia, že vyrábíme alternativní masky sami doma.
Stav je tragický již nyní a to jsme v samém počátku. Nikdo nemá jasnou koncepci, jak s nákazou v nemocnici spolehlivě bojovat.
Informovanost společnosti, i té odborné, je mizivá. Měli bychom se již dávno poučit od Itálie. Prioritou číslo jedna by tedy teď mělo být zajistit všem zdravotníkům adekvátní počet ochranných pomůcek – jinak ohrožují nejen sami sebe, ale i pacienty. Prosím mluvme o tom.
Apeluji tak na vládu, aby uváděla pravdivé informace o stavu věci a snažila se tento závažný problém co nejrychleji vyřešit. Za všechna restriktivní opatření má jinak u mě podporu.
Zároveň apeluji na lidi, aby dodržovali stanovená pravidla, vycházeli ven jen v nejnutnějších případech. Aby se pokud možno vyhýbali větším kolektivům - a pakliže to bude nutné, tak užívali ochranných pomůcek (roušky, šátky). Dnes při nákupu v obchodě byla takto obezřetná jen menšina lidí. A ještě jedna věc, vyhýbejte se prosím pokud možno nemocnicím - jedná se v tuto chvíli již o poměrně dost rizikové prostředí stran možné nákazy. Nejsme-li dostatečně ochráněni my jako zdravotníci, nebudete pak ani vy jako pacienti.
Adam Chadima
Sólo putování na motorce Balkánem (cestopis s fotkami, 3. poslední díl)
O tom jaké je cestování na motorce sám, mé postřehy a porovnání zemí - Rakouska, Slovinska, Chorvatska, Bosny, Černé Hory, Albánie, Severní Makedonie, Řecka, Maďarska a Slovenska. A konečně o tom, že všude dobře, ale doma nejlépe.
Adam Chadima
Sólo putování na motorce Balkánem (cestopis s fotkami, 2. díl)
O tom jaké je cestování na motorce sám, mé postřehy a porovnání zemí - Rakouska, Slovinska, Chorvatska, Bosny, Černé Hory, Albánie, Severní Makedonie, Řecka, Maďarska a Slovenska. A konečně o tom, že všude dobře, ale doma nejlépe.
Adam Chadima
Sólo putování na motorce Balkánem (cestopis s fotkami, 1. díl)
O tom jaké je cestování na motorce sám, mé postřehy a porovnání zemí - Rakouska, Slovinska, Chorvatska, Bosny, Černé Hory, Albánie, Severní Makedonie, Řecka, Maďarska a Slovenska. A konečně o tom, že všude dobře, ale doma nejlépe.
Adam Chadima
Znakem vyspělé společnosti je (mimojiné) svoboda
O tom, že vyspělá společnost se vyznačuje větší mírou svobody jedinců, o nemožnosti dosáhnutí absolutní svobody a závěrem také o EU.
Adam Chadima
Když jsi dobrý, vytáhnou tě nahoru. (stáž USA - část třetí, poslední)
O tom, že nikde jinde se lékaři nepracuje lépe než v USA a také pár fotek ze stáže na Cleveland Clinic na závěr.
| Další články autora |
Vánoční strom na kruháči na pražském Žižkově. Gerilová akce místních se proměnila v oficiální akci
Děkuji touto cestou neznámému, který nám opět ozdobil kruháč Ambrožova/Šrámkové krásným vánočním...
Fotky metra, které vás dostanou: Vyhlásili jsme výherce fotosoutěže
Pražské metro se proměnilo v galerii. Alespoň tedy v očích desítek fotografů, kteří se zapojili do...
Kdo ví víc o Vánocích? Otázky, které prověří i Ježíška
Zazvonil zvoneček! Je čas zjistit, jestli máte srdce vánočního elfa, nebo duši lehce kyselého...
Pražané rozhodli: Oblíbeným místem v MHD je také „záchod“. Proč ho cestující milují?
Pohodlí, prostor, soukromí, otočení v prostoru prostředku hromadné dopravy, ale i výhled. To vše...
Kde mají nejlevnější burger? Porovnali jsme pět největších fastfoodů v Česku
Už za pár dní rozvíří vody českého fastfoodového rybníčku příchod nového, dlouhé měsíce očekávaného...
Zmizení Satoshi Nakamota: Bitcoinová kniha ukrývá seed a výhrou je 0,035 BTC
Nakladatelství Luxor spustilo netradiční soutěž, která propojuje literaturu se světem kryptoměn....
Tottenham – Slavia: Sešívané dnes čeká důležitý zápas Ligy mistrů. Kde ho sledovat?
Slavii čeká klíčový duel Ligy mistrů na hřišti Tottenhamu. Český mistr stále čeká na premiérovou...
Tajná příroda Prahy. Milada Švecová odhaluje v Lince M zahrady, parky i postřiky nad Šárkou
Praha není jen město mostů a historických památek. Kdo se umí dívat, vidí v ní i živou učebnici...
Třinec bude hospodařit s 1,27 mld. Kč, investuje třeba do úprav náměstí
Čtyřiatřicetitisícový Třinec na Frýdecko-Místecku bude v příštím roce hospodařit s rozpočtem 1,27...

Vánoční úklid bez stresu: Jak mít doma čisto a přitom se nezhroutit
Vánoční úklid se sám neudělá, to víme všechny. Zároveň ale nemusí být zdlouhavým utrpením. Stačí pár šikovných tipů, trocha plánování a moderní...
- Počet článků 15
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 4059x
Svá studia jsem obohatil stážemi v zahraničí - v USA, v Německu a v Číně. Rád se vzdělávám, zajímám se o veřejné dění a svoje zkušenosti a postřehy budu rád sdílet s ostatními.




















