Pohanské jest smýšlení mé
Volám hlasité ne. Nechci být poskokem ekonomických „podržtašků“, kteří si už zřejmě nevidí ani na špičku nosu. Většina ekonomů v současné době již není opozicí politiků a zástupci spotřebitele, ale slouhy politiků. V takovémto případě se formují myšlenky těchto ekonomů, tak aby to vyhovovalo státnímu aparátu. Mé hluboké přesvědčení o tom, že cesta většího a většího podílu vlády na HDP, je špatná se zakládá na fundamentech, které započali již staří Řekové, prošly katalyzátorem Hegela, Fergusona, Smitha, Roussoa, Ricarda, znovu se vyostřily pod hledím Rakouské školy, zmodernizovaly se ve Spojených státech v Chicagu, také ve Švédsku ve Stockholmu, či na Cambridge v Anglii. Všichni, kteří na těchto konceptech pracovali, si museli uvědomovat mezi ostatními i jednu klíčovou myšlenku, že nejsme schopni řídit velkou masu operací k danému výsledku, tak aby to bylo efektivní, a tedy že mnohem lepší službu udělá sobecký zájem a konání jednotlivce, který se snaží být efektivní mít nejvíc za nejmenší náklady. Přesto je trend svalovat vinu za současné ekonomické problémy na trh!
Ano, trh spustil tuto situaci, protože trh nenechá celou ekonomiku padnout v důsledku státních zásahů a regulací. Právě díky zbytkům trhu víme, že něco bylo špatně, a že to mělo být odstraněno. Zjišťujeme ale, že to co trh měl v úmyslu, se nelíbilo lidem, kteří tyto problémy způsobili a teď je řeší tím, co bylo příčinou hypotečního kolapsu. Na povrch se instalují zástupné problémy. Vysoké odměny bankéřům atd. Skutečnou příčinu kolapsu, ale všichni zamlžují, anebo lžou a tvrdí, že za kolapsem stojí trh, že je to krize kapitalismu apod. Poslední 2-3 desetiletí jsou regulacemi, podílem státu na HDP a deficitním financováním nejsvázanější léta novodobé historie. Nedá se tady o svobodném trhu ani mluvit. A přesto se jako většinové drží názory konformní se socialistickou ekonomickou politikou.
Freddie Mac a Fannie Mae to jsou dvě velká synonyma se vznikem prostředí, které nabádá k hlubokým krizím. Obě tyto společnosti určené k poskytování dotovaných hypoték jsou důkazem, že současná ekonomika nemá nic společného s tržním řádem. Jedna z těchto společností založena přímo vládou USA, druhá přímo podporovaná, obě však se stejně fatálními důsledky. Hypotéky dostávají lidé, kteří by si je za normálních okolností nemohli dovolit. Pokřivení trhu, které má katastrofální důsledky do budoucna. Trh je od započetí New Dealu vymknut ze svých kloubů. Občas, když už nemůže ani stát na vlastních nohách, má trh ortézu v podobě Reagana, Thatcherové apod.
Degenerační důsledky oslabování role trhu na úkor státu jsou vidět všude. U nás naposledy při státní zakázce na dopravu, kdy místo vypsaného výběrového řízení byla doprava v krajích jednohlasně přidělena zkostnatělé organizaci ČD. Jančura má plné právo být rozčílený, jelikož mu bylo upřeno právo vstupu na trh, který je téměř monopolní. Monopol sám o sobě není špatný, pokud se ale opírá o slepou podporu státu, je to velmi zhoubná věc. Daňový poplatníci na tomto rozhodnutí prodělají obrovské sumy. Budiž nám přáno jsme-li slepí a hloupí. Jsem tedy pohan, vidím-li a myslím-li?
Adam Ábelovský
Budu volit Drahoše ale
Chtěl bych jen upozornit, že je celkem přirozené, jak řekl Miloš Zeman, že národ je rozdělený kvůli názorům. Jeden názor bez opozice už jsme tu měli.
Adam Ábelovský
Proč budu volit Mirka Topolánka
Oproti první přímé volbě prezidenta v roce 2013 je kvalita kandidátů mnohem vyšší. Dnes se mám mezi kým rozhodovat. Pro mě jsou Mirek Topolánek, Michal Horáček i Jiří Drahoš velmi positivní volbou.
Adam Ábelovský
Trójský kůň pravice
Donald Trump, Marine Le Pen, AFD, UKIP (Brexit) a další reprezentanti úspěšné pravice v největších zemích západu jsou pro mnohé strašákem dneška, ukázkou extremismu na straně lidskoprávní a ohrožením demokracie.
Adam Ábelovský
Evoluční pauza
Někdy se prostě stane, že nechcete nic říkat nebo psát a raději budete poslouchat, číst, dívat se kolem sebe a přemýšlet. Šum, který je kolem nás a rozlazuje soustředění, se postará o neschopnost uvažovat více do hloubky.
Adam Ábelovský
Děkuji
Při všem tom politickém aktivismu by se možná více slušelo mlčet, vzpomenout a poděkovat za tento úžasný svět.
| Další články autora |
Patří k nejjedovatějším na světě. Teď tyto houby začínají růst i v Česku
Smrtelná dávka je přibližně 30 gramů. Řeč je o muchomůrce zelené, která je nejjedovatější houbou na...
Do Prahy míří originál, který patří k nejcennějším předmětům světa. Znáte Britskou Guyanu?
Začátkem září se pražský Obecní dům promění v nejstřeženější trezor v Evropě. Třetí pokračování...
Máte řidičák na traktor? V Čáslavi si můžete vyzkoušet své umění za volantem veteránů
Zkuste najít kluka, který by se alespoň jednou v životě nechtěl posadit za volant traktoru. V...
MS v hokeji 2026 ve Švýcarsku: Program, výsledky a jak si vedli Češi?
Mistrovství světa v hokeji 2026 ve Švýcarsku je u konce. Poslední květnový den rozhodl o tom, kdo...
Pražská muzejní noc 2026: Na Florenci se chystá videomapping zdarma, zahraje i Lake Malawi
Více než 60 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí otevře své brány netradičně v nočních...
Lávka přes řeku Labe v Děčíně je hotová
Více než rok trvající stavba unikátní lávky pro pěší a cyklisty, která v Děčíně překlenuje řeku...
Partnerské soužití skončilo nenávistí a vyhrožováním
Mezilidské vztahy bývají někdy opravdu složité a občas se stane, že partnerský život neskončí podle...
Pardubický soud rozhodne o sporu Lichtenštejnů o pozemky v Cotkytli
Odvolací soud v Pardubicích by měl dnes vyhlásit rozhodnutí v případu žaloby o vyklizení a určení...
Pardubický soud rozhodne o sporu Lichtenštejnů o pozemky v Cotkytli
Odvolací soud v Pardubicích by měl dnes vyhlásit rozhodnutí v případu žaloby o vyklizení a určení...

Ideální na snídani i rychlou večeři? Test čerstvých sýrů s jogurtem Hollandia
Jemná krémová textura, svěží chuť a univerzální využití v každodenní kuchyni. Redakce eMimina otestovala dva čerstvé sýry s jogurtem od české...
- Počet článků 101
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1913x


















