Obama inflagranti - zpráva o stavu Unie

Obama je rozhodně skvělý řečník a zahraje na city komukoliv, ale někdy nemá domyšlené možné důsledky svých slov jako v posledním projevu ke stavu Unie. Nechci říct, že Obama lže, ale rozhodně klame. V ekonomických otázkách dost často hraje na dvě strany.

Nic není takové, jak to vypadá.ateo.cz

 

Klame svými historkami, příběhy chcete-li. Na jedné straně podporuje malé podniky, na druhé straně vykoupí General Motors přesto, že v té době ví o stavu, který je neudržitelný a spěje ke krachu největší automobilky v USA (zde o tom píšu den před vyhlášením bankrotu!: http://adamabelovsky.blog.idnes.cz/c/77295/Vlady-si-hraji-s-bublifukem-aneb-fiskalni-stimuly-srotovne.html). Ve své zprávě o stavu Unie tvrdí, že jeho cílem je nastartovat malé podniky a netvrdím, že vše co chce učinit a doposavad učinil je proti tomu, ovšem případ GM potvrzuje nekonzistentnost politiky tohoto populisty. Peníze, které poslal do krachujícího podniku, sebral daňovým poplatníkům, což si zřejmě mnozí stále neuvědomují. Ano, takto se berou šance a motivace malým podnikům a narušuje se konkurence. A ne, takto se nedělá politika, která by byla založena na bezbřehé lásce k sociálně slabším, nýbrž taková, která ve svém důsledku právě ty nejchudší zasáhne nejvíce.

Více mě však rozohnil jeho výrok, který bych označil za onu inflagrantnost, která ho usvědčuje z účelovosti jeho politik. Obama prohlásil - volně přeloženo: „Co se týče nových ekologických technologií a především programů je jedno pokud věříte v globální oteplování nebo ne, protože klíčové je, aby USA byly vepředu a určovaly směr, aby byly jedničkou v těchto trendech.“ V podstatě nám sděluje, že nezáleží na tom, proč něco dělá a jestli to má nějaký reálný efekt, důležité je aby byly Spojené státy vpředu tohoto stroje na peníze. V době krize a v době jejího opouštění (exit strategy) je podle něj důležité ničit, co je a budovat neefektivně, co není. Skoro bych řekl, že toto je definice ekonomických stimulů (stimulus). Už je z mého pohledu méně podstatné, zda jde o tzv. zelené technologie nebo třeba o veřejné práce. Ačkoli zelené technologie jsou věcí, která má v budoucnosti místo, tak či onak, jsou dnes spojeny s nesmyslným (neefektivním) přístupem, který si zakládá na své zprofanovanosti (většina lidí globálnímu oteplování slepě věří, aniž by o tom něco věděla, či o tom hlouběji přemýšlela) a na své schopnosti přinést peníze tam, kde je firmy chtějí mít tedy od státu k nim, vytváří tak pokřivené konkurenční prostředí a posiluje pozice velkých podniků.

Jeden slib Obama přece jenom dodržel. Neustále se nechává inspirovat F. D. Rooseveltem (FDR). Jeho ekonomické politiky by se dali označit za Nový Obamův úděl s ligth motivem Yes, we can (Ano, můžeme), který jakoby měl znamenat: Ano, můžeme opakovat stejné chyby neustále dokola. Změna, kterou Obama sliboval, je vlastně návrat k politikám FDR a Keynesiánství*, ovšem opepřený něčím, co by zřejmě ani FDR neunesl, socialistickým zdravotním systémem, který je spolu s důchodovým systémem poslední překážkou USA k cestě do pekel neboli do evropského socialismu.

Poslední postřeh z projevu je ten, že Obama vytknul Nejvyššímu soudu a jeho soudcům, přítomným asi 5 metrů od Obamova pultíku, rozhodnutí ve sporu Citizens United v. Federal Election Commission. Za prvé je komentování takovýchto rozhodnutí do očí soudců Nejvyššího soudu značně nestandardní, až bych řekl neviděné, což mi ale nevadí, za druhé však je takovýto apel na soudce dosti bezprecedentní a vzpomínám si opět na FDR. Ten se odhodlal k něčemu většímu a to k přestavbě Nejvyššího soudu, resp. jeho složení ex post. Přesněji řečeno FDR nemohl přes soudce Nejvyššího soudu, prosadit už příliš socialistické zákony - soud byl nominován předchozími republikánskými vládami tedy byl z většiny (5:4) konzervativní. Nejvyšší soud má 9 členů, kteří jsou nominováni na doživotí a jelikož tam byli republikány jmenovaní a zrovna ti byli starší 75-ti let, rozhodl se FDR navrhnout zvýšení počtu soudců a donominování soudců nad 75 let soudci mladšími, čímž by dosáhl přerozdělení sil ve svůj prospěch. Tento návrh byl tvrdě odmítnut, protože americká politická kultura velí neměnit pravidla hry v jejím průběhu a byl za něj FDR také potrestán následnou ztrátou křesel ve volbách do kongresu, ve kterých ztratil původní suverénní většinu. Nyní jsou konzervativní soudci opět v převaze jednoho soudce a tak opět tvoří brzdu proti síle kongresu a prezidenta, kteří tvoří zbylou část demokratické struktury USA. Opět má však levicový prezident s tímto problém. Ač je ústava USA sebe rigidnější a je mnohdy považována za zastaralou, jsem za ni v těchto situacích rád.

Obama ovšem ačkoli více respektuje demokratické principy své země, překonává FDR ve svých ekonomických návrzích, které by ve 20. letech 20. Století byly považovány za komunismus. A dnes mu v nich už především nebrání ústavní soud, jako bránil FDR. Dnes totiž, ačkoli je Keynesiánství a levicová ekonomická politika vyvráceným omylem (podle Keynese jsme v dlouhém období mrtví!, proto razí krátko-dobou/zrakou politiku zvýšených vládních výdajů), se ani neptáme, jaký vliv mají kroky vlád na svobodu lidí a jsou-li žádoucí pro celou společnost nebo jen pro elity ať už finanční či politické.

*  Keynesiánská ekonomická politika (Keynesiánství) je založená na státních výdajích tedy expanzivní fiskální politice v době poklesu HDP. Ovšem Lord Keynes netvrdil, že je rozumné vytvářet státní výdaje na dluh i v době konjunktury, to už je pouze politický kalkul a zpronevěření Keynesových myšlenek ve prospěch bujení státu a jeho moci. F. A. Hayek se otevřeně Keynese dotazoval, jak chce obhájit svoji ekonomickou politiku v dlouhém období a Keynes s trochou žertu odpověděl, že jsme v dlouhém období všichni mrtví. Ekonomická politika Keynese byla použita F. D. Rooseveltem v době krize a z krize udělala depresi trvající až do dob 2. sv. v. Tato politika byla uctívána i po 2. sv. v. v Británii v tzv. Stop and Go politikách, kdy se VB točila ve spirálách a prodělávala jedno z nejtěžších ekonomických období své historie. Naopak v Německu se po druhé světové válce razil mnohem tržně konformnější přístup, který vyústil v ekonomický zázrak Německa.  Podrobněji se této problematice budu věnovat v dalším článku.

Dodatek: Ben Bernanke byl znovuzvolen senátem do funkce „šéfa“ Fedu, ač nejmenší většinou v historii 70:30. Bezpochyby jeden ze strůjců krize ať už to přiznává či ne samozřejmě by nebylo správné zde nezmínit i T. Geithnera, Alan Greenspana a Paula Volckera, kteří se na vytváření bubliny podílel snad i masivnějším podílem. Bernanke popírá, že by Fed něco nezvládl a odvolává se na různé teorie, které mají základ v Keynesianském vidění ekonomie. Zároveň raketový Ben tvrdí, že zkrotí inflaci, která musí přijít v nadcházejících letech a že na to má nástroje. Jsem zvědavý, jak to bude opravdu fungovat, protože podobný nárůst měnové báze jsme v dějinách nezažili.

 

Autor: Adam Ábelovský | pátek 29.1.2010 1:35 | karma článku: 16,55 | přečteno: 1290x

Další články autora

Adam Ábelovský

Budu volit Drahoše ale

Chtěl bych jen upozornit, že je celkem přirozené, jak řekl Miloš Zeman, že národ je rozdělený kvůli názorům. Jeden názor bez opozice už jsme tu měli.

25.1.2018 v 23:00 | Karma: 13,30 | Přečteno: 622x | Diskuse | Politika

Adam Ábelovský

Proč budu volit Mirka Topolánka

Oproti první přímé volbě prezidenta v roce 2013 je kvalita kandidátů mnohem vyšší. Dnes se mám mezi kým rozhodovat. Pro mě jsou Mirek Topolánek, Michal Horáček i Jiří Drahoš velmi positivní volbou.

11.1.2018 v 22:12 | Karma: 28,49 | Přečteno: 1192x | Diskuse | Politika

Adam Ábelovský

Trójský kůň pravice

Donald Trump, Marine Le Pen, AFD, UKIP (Brexit) a další reprezentanti úspěšné pravice v největších zemích západu jsou pro mnohé strašákem dneška, ukázkou extremismu na straně lidskoprávní a ohrožením demokracie.

6.3.2017 v 9:59 | Karma: 11,10 | Přečteno: 564x | Diskuse | Ekonomika

Adam Ábelovský

Evoluční pauza

Někdy se prostě stane, že nechcete nic říkat nebo psát a raději budete poslouchat, číst, dívat se kolem sebe a přemýšlet. Šum, který je kolem nás a rozlazuje soustředění, se postará o neschopnost uvažovat více do hloubky.

25.2.2017 v 17:50 | Karma: 17,26 | Přečteno: 236x | Diskuse | Společnost

Adam Ábelovský

Děkuji

Při všem tom politickém aktivismu by se možná více slušelo mlčet, vzpomenout a poděkovat za tento úžasný svět.

17.11.2014 v 17:00 | Karma: 15,52 | Přečteno: 680x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

16. dubna 2025  19:27

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...

Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec

18. dubna 2025  9:30,  aktualizováno  19.4 7:18

Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

21. dubna 2025,  aktualizováno  12:07

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

Menší motivace hlásit nákazu v chovu? Stát značně snižuje náhrady za ušlý zisk

24. dubna 2025

Premium Pokud se do chovu zvířat dostane ptačí chřipka nebo třeba salmonelóza nebo jiná na člověka přenosná...

Vojačky USA už nesmějí mít lehčí fyzické testy než vojáci. Kdo dvakrát neprojde, letí

24. dubna 2025

Premium Skoro je záhadou, že kvůli tomu feministky a bojovnice za práva žen ještě nezahájily protestní...

Jak zemřel vrah českého vojáka. A proč teď čtveřici z elitních jednotek hrozí doživotí

24. dubna 2025

Premium Byl říjen 2018 a afghánský voják Vahidulláh Chán z ničeho nic začal na vojenské základně Šindand v...

Ukrajina trvá na příměří před rozhovory o míru. Zelenskyj chválí schůzku v Londýně

23. dubna 2025  23:02

Pět klíčových zemí - Ukrajina, USA, Velká Británie, Francie a Německo - jednalo v Londýně ohledně...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

  • Počet článků 101
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1911x
Ctím liberální principy. Nemyslím, že vím nejlépe, co by měl, kdo dělat, nebo jak by měla vypadat kultura. Chtěl bych objasňovat některé myšlenky svobody.
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.