Proč nenosím multifokální brýle

Důvod je stejný jako když se zeptáte fotografa proč nefotografuje s objektivy s velkým zoomem a raději s sebou tahá velkou brašnu s objektivy. Stejně tak multifokální brýle umožňují vidět kompromisně na všechny vzdálenosti, ale na žádnou vzdálenost pořádně.

Dlouhodobě jsem vyzkoušel jak monofokální, bifokální a multifokální brýle. Rád bych zde uvedl své zkušenosti.

 Z informací, které se o multifokálních brýlích dočteme, čiší jen samá pozitiva. Nedostatky začneme objevovat až po utracení značné finanční částky.  Při rozdílu 1 dioptrie na dálku a nablízko jsem s použitím multifokálních brýlí neměl problémy. S vyšší adicí nablízko se začaly projevovat nepříznivé důsledky :

  Nedostatky multifokálních brýlí

 -       Zůžení zorného pole pro danou vzdálenost

-       Rovné linie se jeví jako křivky

-       Blízké předměty musí být dole, vzdálené nahoře

-       Nepřirozené kroucení hlavou v určitých situacích

-       U multifokálních brýlí je podstatně vyšší riziko nesprávného usazení skel, reklamace je v tomto případě problematická.

-       multifokální brýle potřebují čas na návyk, ale na to že budu vidět křivě si fakt nezvyknu.

 

 

Často uváděné nedostatky bifokálních brýlí

 -       Neestetický vzhled

 K tomu můžu dodat, že i když je pro mě prioritou dobře vidět a na estetično se mohu vykašlat. Dnešní bifokální brýle zcela jiné, než byly za dob našich dědečků a babiček. Obvykle ani není vidět, že máte bifokální brýle, jen při určitém úhlu osvětlení je vidět čárka na rozhraní zón.

 

-       Skok v obraze na rozhraní zón

Po krátkém návyku jsem se naučil tento jev odfiltrovat a vadí mi méně, než pokřivené linie v multifokálních brýlích.

 

-       Ostré vidění pouze na dvě vzdálenosti

Při dobrém osvětlení toto není problém. Jinak použiji jiné brýle.

  

 

Po více než padesátiletém nošení brýlí jsem dospěl k závěru, že brýle mohou kompenzovat základní oční vadu, ale na presbiopyi (česky vetchozrakost) žádné dokonalé brýle neexistují. Jakékoliv řešení je kompromisem, který v jistých situacích selhává. Neustálé střídání brýlí také není řešením. Proto  jsem se rozhodl danou problém řešit sadou brýlí, které jsou optimalizovány pro určité situace

 

Moje sada brýlí

  

1.       Brýle pro všeobecné použití                 > 5m  a  70 cm

 Jedná se o bifokální brýle.Tyto brýle pokrývají téměř veškerý rozsah činností i když ne všechny úplně dokonale. Vzdálenost nablízko mám poněkud prodlouženou ( to proto, abych při vstupu do obchodu neponořoval hlavu do regálu ) Přesto mi tyto brýle umožňují bezproblémové čtení s výjimkou extrémě malých písmen, nebo při velmi špatném osvětlení. Potřebuji-li číst nahoře lze brýle lehce palcem nadzvednout, toto u multifokálních brýlí nefungovalo.

 

 2.       Brýle pracovní                                     optimální zaostření : 50 cm ÷ 2,5 m

 Jedná se o brýle s plynulou změnou ohniskové vzdálenosti. Umožňují optimální vidění v celém  rozsahu v menší místnosti. S menšími nároky je možno se přes tyto brýle dívat i do dálky. Díky menšímu rozdílu dioptriíí a plynulé změně ohniskové vzdálenosti je zakřivení (u multifokálních brýlí výrazné) naprosto zanedbatelné.

 

3.       Brýle do přírody                                   optimální zaostření : > 5m  a 50 cm

 Jedná se o brýle do dálky. Při pohybu v terénu jakékoliv víceohniskové brýle činí problémy při pohledu na cestu pod nohy. Abych se mohl podívat do mapy, přečíst si jízdní řád, nebo jídelní lístek v restauraci, mám v kapsičce  přední část brýlí  (ty brýle z drogerie s odmontovanými postraničkami ) Ty si v případě potřeby vytáhnu z kapsičky a zastrčím na nos za brýle. Na krátké podívání stačí naopak je podržet před brýlemi. Tato manipulace je jednodušší než výměna brýlí, nebo použití lupy. V případě, že dojdou na výletě k úhoně, není to žádná velká škoda. Pro fotografování využívám dioptrickou korekci v hledáčku.

 

 4.          Brýle na čtení                                       optimální zaostření : 40 cm

 Klasické brýle na blízko. Používám pro dlouhé čtení a čtení před spaním. Čtení v posteli před spaním s bifokálními, či multifokálními  brýlemi je značně nepohodlné.

 

5.         Brýle na výstavy                                  optimální zaostření : 40 cm  a > 5 m

 

Při návštěvě výstavy potřebujeme vidět na dálku a také číst popisky u exponátů. v tomto případě nám nejsou bifokální, nebo multifokální brýle moc platné, protože popisky se často nacházejí ve výšce nad úrovní hlavy. Častá výměna brýlí není zrovna moc pohodlná. Lepším řešením je použití brýlí na dálku s dioptrickým klipem. V případě potřeby vidění na dálku se dioptrický klip nadzvedne. Na to, že vypadám jako brouk pytlík se můžu vykašlat.

  

6.           Brýle na jemnou práci                           optimální zaostření : 25 cm  a > 5 m

 Brýle na dálku s dioptrickým klipem o vyšší hodnotě. Alternativně lze použít brýle na čtení s dioptrickým klipem o nižší dioptrické hodnotě

 

 

Přestože počet brýlí které používám je značný rozsah použitelnosti se překrývá a četnost výměny je minimální, ale za to mi umožňují optimalizovat své vidění pro určitou specifickou činnost. Cenově tato sada brýlí vychází přibližně stejně jako jedny multifokální brýle a poskytuje mnohem lepší komfort vidění

 

 

 

Autor: Richard Abrahamčík | čtvrtek 9.6.2011 10:48 | karma článku: 29,33 | přečteno: 17399x
  • Další články autora

Richard Abrahamčík

Stodevítkový magor

26.7.2012 v 12:49 | Karma: 18,43

Richard Abrahamčík

Vážený pane Faltýne

16.6.2011 v 8:55 | Karma: 13,68

Richard Abrahamčík

Stávka kdo to pochopil

12.6.2011 v 23:05 | Karma: 12,27